A horvát származású család a XVII. századtól él Magyarországon. Tagjai a térség tudományos munkájára, az egyetemi oktatásra, a fürdőélet meghonosítására és a helyi agrárgazdálkodás fejlődésére is nagy hatással voltak, így tevékenységük nem csak a múlthoz köthető, hanem a jelenben is gazdagítja hétköznapjainkat. A városban és környékén élők napjainkban is hozzájárulnak életművük megóvásához és fenntartásához.
Festetics Kristóf sebészorvost és mestereket hozatott a városba, ahol gyógyszertárat és uradalmi kórházat létesített. Kristóf fia, III. Pál Mária Terézia kancelláriai tanácsosa volt, politikai tevékenysége mellett létrehozta Keszthelyen az első elemi- és középiskolát, I. György pedig Európa első mezőgazdasági főiskoláját alapította. A kultúra elhivatott támogatójaként folyamatosan gyűjtötte a megjelenő könyveket, megrendezte az első Helikoni ünnepséget, melyen a kor legjelentősebb költői és írói vettek részt.A család legmagasabb rangú tagja II. Tasziló volt, akit Ferenc József emelt hercegi rangra.
A Festetics-kastélyban megfordult már a belga királyi pár, Göncz Árpád, Mádl Ferenc, valamint számos európai és ázsiai ország vezetője. A látogatók számára többek között megtekinthető lesz a Festetics Arcképcsarnok, installáción lesz követhető a teljes Festetics családfa, rekonstruálásra kerül a park, illetve megjelenik a családtagok eredeti öltözete is.
A „Hétköznapok és ünnepek egy hercegi kastélyban. A keszthelyi Festetics-kastély évszázadai” elnevezésű Európai Uniós projekt segítségével a közeljövőben megújul és korszerű tárlatokkal, szolgáltatásokkal bővül a kastélymúzeum.
Forrás: Vendég & Hotel