Részletek egy újságíró jegyzeteiből...
1996. április 28. - Nagy Jenő, a parlament turisztikai albizottságának elnöke arról tájékoztatott, hogy szombaton tisztázó megbeszélésre került sor Balatonfüreden dr. Nemcsók János kormánybiztos és a balatoni törvény koncepciójának kidolgozására létrehozott munkacsoport képviselői között.
A résztvevők megállapodtak abban, hogy a területfejlesztési törvényhez, illetve a turizmustörvény már elkészült koncepciójához igazodva záros határidőn belül elkészítik a balatoni törvény koncepcióját.
1997. november 12. - A Balatoni Szövetség levélben tiltakozott a parlament idegenforgalmi albizottságának vezetőjénél, Nagy Jenőnél amiatt, hogy a készülő turizmustörvény az önkormányzatoktól elvonná az idegenforgalmi adó kiegészítésére kapott pénz egy részét.
1997. december 7. - dr. Somogyi Zoltán, az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium turizmus főosztályának új vezetője:
"A turizmus törvény elkészítése nem került le a kormányzati napirendről, de a rövid távú problémák megoldására nagyobb lehetőséget látok a miniszteri és kormányrendeletek gyors kiadásával. Ezek közül az egyik a vendéglátóhelyek minősítéséről szóló kormányrendelet, amelynek tervezete jelenleg tárca szintű egyeztetésen van."
1998. április 14. - Katona Béla, az MSZP - az Országos Idegenforgalmi Bizottság elnöke:
"Nem hiszem, hogy sikertelen lett volna a turizmustörvény előkészítésével kapcsolatos eddigi munka, hisz valamilyen módon hasznosulni fog, amit a szakemberek elvégeztek a törvény előkészítése során. Ugyanakkor nem tartom bajnak, hogy nem készült el. Véleményem szerint egy törvény akkor lehet jó, kellően tiszta és áttekinthető, ha már egy kialakultabb helyzetben születik meg."
1999. október 13. - Fekete György, a hévízi Thermal Hotel igazgatója - Turisztikai nyílt nap a parlamentben
A kiemelt gyógy- és üdülőhelyeken üdülőhelyi igazgatóságokat kellene létrehozni az osztrák gyakorlat illetve jogi szabályozás szerint. A testületeknek az önkormányzatok, vállalkozások, intézmények képviselői lennének a tagjai. Az osztrák gyakorlatban üdülőhelyi igazgatóság egy olyan társulás, amely koordinálja a vendégfogadással kapcsolatos tevékenységet a szűkebb térségben. Ezek a testületek dolgoznák ki a turizmus fenntartható szintű fejlesztési tervét, amelyhez hozzárendelik az infrastrukturális fejlesztéseket. A rendszer bevezetéséhez jó lehetőséget adna egy turizmustörvény megalkotása, s annak kapcsán az önkormányzati törvény módosítása.
1999. november 10. - Idegenforgalmi Munkaakók Szövetségének 3. turizmus fóruma Balatonfüred
Lasztovicza Jenő, az Országos Idegenforgalmi Bizottság elnöke (Fidesz) bejelentette, hogy folyik a turizmustörvény előkészítése, és a tervezet várhatóan a tavasszal a parlament plenáris ülése elé kerülhet. Ebben rögzíteni szeretnék azt is, hogy az éves turisztikai bevételnek hány százalékát kell visszaforgatni fejlesztésre. Ha ez sikerül, akkor nem kell minden költségvetés elfogadásnál a támogatásért harcolni - mondta a képviselő. Dr. Lengyel Márton ismertette a Fidesz frakció szakértőjeként összeállított koncepcióját.
2002. március 28. - Képviselő-jelöltek pártjuk terveiről a választás előtt
Pál Béla (MSZP) - Amennyiben az MSZP kormányt alakíthat, alapvetőnek tartjuk, és 2003 őszen a parlament elé terjesztjük a turizmustörvényt, amely szabályozná az állam és az önkormányzatok feladatait, illetve a turizmusban érintett szervezetek együttműködését.
Lasztovicza Jenő (Fidesz-MPP) - Foglalkozni kívánunk a turizmustörvénnyel, amelynek megalkotását a legfontosabb feladatnak látom. Lehet, hogy már az őszi törvényhozási ciklusban be is kerül a parlament elé.
2002.05.27. - Pál Béla, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára
"A ciklus végéig megalkotjuk a turizmus törvényt, amely rögzíti az állam és az önkormányzatok feladatait, tisztázza a turizmusban érintett szervezetek együttműködésének kereteit."
2003. január 11. - Pál Béla - a Turisztikai Államtitkárság vezetője
"Már megkezdődött a nemzeti turizmus stratégia kidolgozása, amely kormányzati ciklusokon átívelve tartalmazná a fontosabb célokat, feladatokat. Szándékaink szerint ezt májusban megvitatnánk a parlamenti nyíltnapon, majd a kormány elé terjesztenénk. Ezt követően szeretnénk megalkotni a turizmustörvényt."
2007. november 11. - dr. Kovács Miklós, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium turisztikai államtitkára (10. Bakonyi Turisztikai Konferencia, Zirc)
Szólt arról is, hogy mielőbb el szeretnék fogadtatni a turizmustörvényt is, ami nem lesz könnyű feladat. Az állami és önkormányzati feladatok mellett már a régiós feladatokat is szabályozni szeretnék. Rögzítenék a különböző szereplők együttműködésének állandó kereteit.
2010. november 12. - dr. Horváth Endre, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára (13. Bakonyi Turisztikai Konferencia, Zirc)
A jövő év végére megalkotják a turizmustörvényt. A törvény legfontosabb elemei között említette az állam és önkormányzatok turizmussal kapcsolatos feladatainak szabályozását, a regionális rendszerrel, illetve a TDM-szervezetek működésével kapcsolatos garanciális szabályok megalkotását és a védjegy rendszer beemelését. További fontos jogalkotási feladatok közé sorolta a jogosulatlan idegenvezetés kiszorítása és a lovas szolgáltatóknál a képzettség kikényszerítése érdekében szükséges lépéseket.
2011.04.29 - Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) belgazdaságért felelős államtitka (Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a KISOSZ tavaszi szezonnyitó rendezvénye)
Talán még az első félévben kidolgozzák a turizmus új fejlesztési stratégiáját és benyújtják a parlamentnek a turizmustörvény tervezetét. A törvény keret jelleggel szabályozná a legfontosabb elemeket.