Régió szerte nem meglepő módon alacsony a szállodák foglaltsága, a budapesti szállodák a szobaár emelésével igyekeztek fennmaradni. 2021 első félévében a régiós fővárosok szállodáinak szobafoglaltsága 10–26 százalék között alakult, ami továbbra is 65–90 százalékos csökkenést jelent 2019 azonos időszakához képest. A szállodai teljesítménymutatókban Prága szenvedte el a legnagyobb csökkenést, mivel a járványt megelőző időszak vendégszámában a külföldi vendégek súlya nagyobb volt, mint a többi országban - írja a portfolio.hu.
Budapesten az átlagos szobafoglaltság 15 százalék volt 2021 első félévét tekintve, ami a két évvel korábbi 74 százalékos szinthez képest 80 százalékos visszaesést jelent.
Szobaárak tekintetében Budapesten 2020-ban csökkent, viszont 2021. június végére éves alapon 24 százalékkal emelkedett a bruttó átlagár. Ez utóbbi oka, hogy a szállodák jelentős része a lecsökkent kereslet, vagy egyéb okok miatt üzemszünetet tartott, vagy egyenesen be is zárt. A működő hotelek viszont áremeléssel igyekeztek bevételüket növelni - ez elsőre kontraproduktívnak tűnhet egy alacsony kereslettől terhelt ágazatban, azonban mivel a járványidőszakban a csökkenő ár sem generált volna addicionális keresletet (a korlátozások miatt), így logikus, hogy hotelek abból az alacsony keresletből is a legtöbbet akarják kihozni.
A vendégéjszakák száma Budapesten csökkent a legnagyobb mértékben – a 2021. január és július közötti időszakban 85 százalékkal 2019 azonos időszakához képest – mivel a külföldi vendégek elmaradása itt érezteti leginkább hatását.
A szállodapiac a járványos időszakban túlélni próbált, a pandémiából kilépve viszont évek óta nem látott mennyiségű fejlesztéssel lépne ki - a követező másfél két évben 2700 szoba átadását tervezik a szektorban. 2021-ben július végéig 6 új szálloda készült el országszerte (egy kivételével mind Budapesten), összesen mintegy ezer szobával, év végéig pedig további 900 szoba átadása várható (annak kétharmada a fővárosban). 2022 végéig 1800 szoba bővítésével számíthat a szektor, itt viszont már előretör a vidék is, ugyanis a szobák több mint fele (53%-a) nem Budapesten épül.
Kapcsolódó cikkünk
Forrás: Portfolio