Interjú Stefan Gabhardttal bisztróőrületről, az elődről, elismerésről, oktatásról, célokról

Az éttermek versengései során első ízben került vidéki konyha a lista élére: 2010-ben a Balatontól néhány kilométerre található Chateau Visz nyerte el a kitüntető címet. Ennek apropóján készült exkluzív interjúnk Stefan Gebhardttal, az Év Étterme német konyhafőnökével.

– Ön Erik Schröter egyik legjobb tanítványaként érkezett Magyarországra. Sokat gondolkodott, mielőtt elfogadta a felkérést, hogy átvegye mestere konyháját?

– Valójában nem. Több évet dolgoztam Erikkel, és elegendő tapasztalatot gyűjtöttem más konyhákon is. Bíztam magamban, és azt mondtam: igen, meg tudom csinálni. És dolgoztam már korábban konyhafőnökként, igaz, nem ilyen magas színvonalú éttermekben.

– Most, hogy a Chateau Visz elnyerte az Év Étterme címet, hogy ítéli meg, mennyire tudta belevinni az elmúlt egy esztendőben a saját egyéniségét a konyha munkájába?

– Természetesen a teljes személyiségemet bele kellett adnom az itteni munkába, hogy elmondhassuk, ez már nem egy az egyben Erik Schröter konyhája. A séf személyisége meghatározza a konyha stílusjegyeit, ugyanakkor megpróbáltam tartani mesterem szintjét. Célom az, hogy egyszer majd meg is haladjam azt. Az Év Étterme cím jó visszajelzés arra, hogy jó úton járunk, de nem felejthetjük el, ezt az utat Erik kezdte el, és hogy sokat tanultam tőle. Egyértelmű: nélküle nem tartanék itt, ahol most tartok. Ha számszerűsíteni kell, úgy ítélem meg, harminc százalékban neki köszönhető az elismerés.

– Magyarországi munkája során kényszerült-e kompromisszumra a pályafutása során korábban használt konyhavezetési stílus vagy a tradicionális magyar gasztronómia kárára?

– Nem egyszerű a válasz. Amit itt vezetek, az egyrészről tradicionális konyha, amely felhasználja a napjainkban alkalmazott korszerű elemeket. Nagy hangsúlyt fektetünk a regionalitásra és a szezonalitásra. Ha mangalicagerincet készítünk, az tradicionális konyhát sejtet. A mangalica egyébként az egyik olyan alapanyag, amellyel itt, Magyarországon találkoztam először, és meg kell, hogy mondjam, teljesen meggyőzött arról, helye van a világ legmagasabb színvonalú konyháiban. Amióta önöknél dolgozom, ez az alapanyag reneszánszát éli Németországban, Ausztriában és Svájcban. Vagyis ezek nem kompromisszumok, hanem a fejlődés, a tanulás lépcsőfokai. Mielőtt Magyarországra érkeztem, ugyanannyit tudtam a magyar gasztronómiáról, mint egy átlagos német: gulyás, pörkölt, kolbász, paprika. Meg kellett ismernem az itteni konyhát, a magyar tradíciókat. Optimalizálni kellett az otthonról hozott tudást a helyi viszonyokra. 

– Hogy látja, mennyiben változott a magyar gasztronómia színvonala, amióta Magyarországon él?

– Rengeteget fejlődött, három év alatt átalakuláson ment keresztül. Sőt, megkockáztatom, most már a magyar gasztronómia a nemzetközi csúcsgasztronómia felé tart. Véleményem szerint az a tény, hogy Budapesten „bisztróőrület” van, vagyis mindenki ezt a műfajt erőlteti, némi aggodalomra ad okot, de azt hiszem, amilyen gyorsan érkezett ez a divathullám, olyan gyorsan múlik is majd el, és az odalátogató vendégkör a stabil színvonalat tartó topéttermek felé fordul majd. Itt jegyezném meg, hogy a minőségi, regionális alapanyagok felhasználása visszahat a mezőgazdaságra is, mert a gazdáknak követniük kell a megnövekedett minőségi igényt, ha nem akarnak végképp kiszorulni a piaci versenyből.

– Reálisnak tartja, hogy Magyarországon 2010-ben egy vidéki étterem legyen a legjobb?

– Miért ne? Az El Bulli nemcsak Madridtól, hanem a legközelebbi lakott helytől is kilométerekre van, mégis a világ legjobbja. Vagy a salzburgi Hangar–7? (Amelynek konyhájáról lapunkban hónapról hónapra van tudósítás – a szerk.) Tény, hogy Magyarországon minden Budapest körül forog, legyen szó gazdaságról vagy politikáról, de ha úgy tetszik, mi vagyunk a jó példa arra, lehet kiemelkedő minőséget felmutatni vidéken is, csak kitartás, elkötelezettség és persze megfelelő finanszírozás kell hozzá.

– Milyennek ismerte meg a magyar szakembereket?

– A magyar szakképzés szerkezete nem jó. Ugyanakkor a fiatal magyar szakácsok hozzáállása, kezdeményező attitűdje bizakodásra ad okot, mert látszik: akarnak tanulni. És ez így van rendjén, hiszen szakácsként kíváncsinak kell lenni. Ha meghal a kíváncsiság, vége a karriernek. Nálunk, Németországban sokkal nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati képzés, egy hónap elmélet után két hónap éttermi munka következik. A nemzetközi konyhára jóval nagyobb rálátást kapnak a képzésük során, és nem negyvenéves tankönyvekből tanulnak a fiatalok…

– Hogyan tervezi a jövőt? Követi azokat a külföldi szakácsokat, akik néhány hónap, év után hazatérnek, vagy beáll azok közé, akik évtizedekig, netán végleg Magyarországon folytatják a karrierjüket?

– Hogy a távolabbi jövő mit hoz, még nem tudom. Természetesen minden ambiciózus konyhafőnök számára a saját étterem nyitása az igazi cél. Én egyelőre Magyarországon szeretnék továbbfejlődni. Nem lenne rossz dolog itt megnyitni a saját éttermemet, de ebből a szempontból még nincsenek határozott terveim. Egy biztos, egyelőre maradok.  

(Az interjú megjelenését követő napokban bejelentették: április 1-től Stefan Gebhardt a Hertelendy Kastélyszállóban folytatja magyarországi pályafutását. A szerk.)

Boros Attila Vendég & Hotel 2011/3


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.