Az Európai Bizottság 2012-ben immár hetedik alkalommal írt ki pályázatot az "European Destinations of Excellence" azaz Kiváló Európai Desztinációk témában, amelynek minden alkalommal egy-egy központi fókusztémája is van, ami az idei évben az akadálymentes turizmus. Magyarországon a "Könnyű elérni, nehéz elhagyni - fókuszban az akadálymentes turizmus" mottójú idei pályázatra február végéig várták a nevezéseket.
Az eseményen Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta, fontos szegmenst alkotnak itthon is a fogyatékkal élők. A legutóbbi népszámláláson több mint 450 ezer magyar vallotta magát valamilyen fogyatékkal élőnek, ami a hazai lakosság 5 százalékát jelenti. A Magyar Turizmus Zrt. küldetésének tartja, hogy akadálymentesítés folyamata folytatódjon, hiszen ezáltal újabb célcsoportok válnak az amúgy is folyamatosan bővülő turizmus részeseivé. Horváth Gergely azt is elmondta, az idei kiírásra összesen öt pályázó jelentkezett, ami azt mutatja, hogy a szakmának még inkább fel kell hívni a figyelmét a téma fontosságára. Tervezik, hogy még ez évben az akadálymentesítésről egy konferenciát is szerveznek.
Az akadálymentesítés nem egyenlő a rámpákkal, hangsúlyozta az eseményen Dr. Juhász Péter, az Emberi Erőforrások Minisztérium Fogyatékosságügyi Főosztályának vezető tanácsosa. Beszélt az online felületek elérhetővé tételéről, illetve hogy a "for all" szemléletnek a turizmusban az épületek tervezésén túl a szolgáltatások, attrakciók, programok, információk elérhetőségében is érvényesülnie kell. Rámutatott, kiemelten fontos célcsoportot jelentenek a fogyatékos gyermekeket nevelők, akiknek különösen fontos a rekreáció a kiégés megelőzése miatt, közülük is speciális kihívást jelentenek az autista gyermekeket nevelők. A hozzáférhetőség megvalósítása folyamatos feladatot jelent, a cél, hogy az élmények mindenki számára elérhetővé váljanak.
Mártonné Máthé Kinga, a Magyar Turizmus Zrt. belföldi igazgatója az öt desztináció bejárásakor megtapaszalt pozitív és negatív példákról tartott prezentációt. Hiszen az idei kiváló európai desztinációt egyrészt a beadott pályázat, másrészt a helyszíni bejárás, harmadrészt a mostani prezentáció alapján választották ki. A belföldi igazgató örömtelinek tartja, hogy sok jó példát: akadálymentes fürdőszobákat, WC-ket, jól kitáblázott intézményeket, kerekesszékkel könnyen megközelíthető Tourinformokat találtak.
Az esemény résztvevői rövid prezentációk keretében ismerkedhettek meg a pályázó fogadóterületekkel: A Szép Jelen Alapítvány "Szabadon, mint a madár" Segítőkész vendégfogadás, akadálymentes helyszínek, befogadó programok a Vértesben című pályázatát mutatta be. A Bakony és Balaton Térségi Turisztikai Nonprofit Kft. pályázata a Találd meg az utadat a Bakony és Balaton térségben akadálymentesen címet viselte. Kaposvár és Zselic, ahol az élmény szembe jön... címmel pályázott Kaposvár. Az Elérhető csillagok címet kapta az Észak-Magyarország Gyógyturisztikai Egyesület pályaműve. A Bük, Bükfürdő Közhasznú Turisztikai Egyesület mottója pedig a "Kincsünk a gyógyító víz - Bükfürdő a szimpatikus, szolidáris úti cél mindenki számára" volt.
A zsűri rövid tanácskoztását követően megszületett a döntés: az idei Kiváló Európai Desztináció Kaposvár és a Zselic lett, a fődíjas 2 millió forintot költhet marketingpromócióra. A négy további nevező díja pedig egyenként 500 ezer forint lett.