A nemzetközi hitelminősítő felülvizsgált - az euróövezet esetében jelentősen rontott - prognózisában közölte, hogy becslése szerint a valutauniós GDP-érték az idén átlagosan 0,5 százalékkal, jövőre 0,1 százalékkal visszaesik. A Fitch a 2013-ra szóló euróövezeti előrejelzését az előző, szeptemberben ismertetett negyedéves globális helyzetértékeléséhez képest 0,4 százalékponttal rontotta. A cég 2014-re már 1,2 százalékos átlagos GDP-pluszt vár az euróövezetben, de ez is 0,2 százalékponttal gyengébb prognózis az előzőhöz képest.
A Cityben mindazonáltal vannak ennél is sokkal komorabb előrejelzések az euróövezetre. Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legújabb, ugyancsak erőteljesen rontott prognózisa 2012-re átlagosan 0,7 százalékos, jövőre 0,4 százalékos visszaesést valószínűsít a valutaunióban, és a cég 2014-re is legfeljebb 0,4 százalékos euróövezeti GDP-növekedést vár. Douglas McWilliams professzor, a CEBR vezérigazgatója az előrejelzéshez fűzött kommentárjában úgy fogalmazott, hogy Európa egyes térségeinek gazdasági helyzete "a rossztól a katasztrofális felé tart".
McWilliams szerint fennáll annak a veszélye, hogy a gazdasági problémák Európa számos régiójában a társadalmi rend felbomlásához vezetnek. A Fitch Ratings londoni elemzői keddi globális elemzésükben hangsúlyosan kitérnek a kínai kilátásokra, mivel véleményük szerint a kínai gazdaság egyre nagyobb súlya a globális kibocsátáson belül azt is jelenti, hogy egy esetleges belső sokknak valószínűleg jelentős világgazdasági kihatásai lennének.
Alapeseti forgatókönyvében a Fitch az ez évre várt 7,8 százalékos növekedés után 2013-ra 8 százalékos GDP-pluszt jósol Kínában. A cég ugyanakkor közölte, hogy bár nem tartozik központi forgatókönyvei közé a kínai gazdaság "kemény landolása", a növekedési ütem meredek lassulását mégsem tartja teljesen kizárhatónak. Kínának ugyanis középtávon át kell térnie egy olyan növekedési modellre, amely a jelenleginél nagyobb mértékben támaszkodik a fogyasztásra és kisebb mértékben a beruházásokra. A kínai beruházási ráta nemrégiben a GDP-érték 48 százalékán tetőzött, és ilyen magas arányra a II. világháború óta nem volt példa egyetlen nagy gazdaságban sem.
A gazdaságtörténet azonban azt mutatja, hogy az ilyen folyamatokat a gazdasági növekedés rendszerint alaposan megsínyli. A Fitch Ratings kidolgozott egy átfogó kockázati forgatókönyvet, amelyben egyebek mellett 40 százalékos kínai ingatlanpiaci árzuhanás, ugyancsak 40 százalékos tőzsdei árfolyamesés és 20 százalékra duzzadó nem teljesítő banki kinnlevőséghányad szerepel. A cég ennek alapján lefuttatott egy hangsúlyozottan hipotetikusnak minősített sokktesztet, amely azt hozta ki, hogy a feltételezett kockázatok megvalósulása esetén a kínai GDP-érték jövőre csak 5 százalékkal növekedne az alapeseti prognózisban szereplő 8 százalék helyett.
A Fitch modellszámításai szerint ebben az esetben a világgazdasági növekedés 2013-ban mindössze 1,7 százalék lenne, 0,7 százalékponttal alacsonyabb a hitelminősítő központi előrejelzésénél. A sokkteszt alapján a kínai növekedés 2014-ben is csak 6,5 százalékos lenne, 1 százalékponttal lassabb az alapeseti prognózisnál. Ez a forgatókönyv 2014 egészében 2,1 százalékos globális GDP-növekedéssel számolna, ami 0,8 százalékkal maradna el a Fitch Ratings központi becslésétől.
Forrás: Kertész Róbert / Gyartastrend.hu