A természeti szépségekben gazdag bükki környezet sokakat vonz pihenésre, kikapcsolódásra. Különleges élményekkel gazdagodnak azok a vendégek, akik ittartózkodásuk idején a Massa Múzeumot is felkeresik. Az érdeklődőket Gulya István, az Országos Műszaki és Közlekedési Múzeum Massai Múzeumának vezetője kalauzolja.
A szakember lapunknak elmondta, hogy az egykori fatüzeléses kohót Fazola Frigyes mérnök - az országos hírű vasrácskészítő mester Fazola Henrik fia - építette és 1813-ban helyezték üzembe. Fél évszázadon át nyersvasat készítettek benne, ezt további megmunkálásra a közeli Hámorba szállították. A kohó - több mint fél évszázaddal később -, 1872-ben állt le véglegesen. Majd 1952-ben, az eredeti terveket felhasználva újították fel. Így lett Magyarország első ipari műemléke.
A kohó melletti Massa Múzeumban a diósgyőr-hámori vasmű száz éves (1770-1870) történetének fő mozzanatait, a korabeli szerszámokat és gyártmányokat mutatják be.
A kiállítóhely másik attrakciója a 19. századi, rajzok alapján újraépített vasverő, azaz kovácsműhely, ahol az egykor vízikerékkel meghajtott, ma is működőképes farkaskalapács, fújtató és kemence idézi fel a korabeli műhely hangulatát.
A Massa Múzeummal szemközti területen kialakított ipartörténeti skanzeben a 19. és a 20. századi vaskohászatban használt monumentális gépeket állítottak ki. A szabadtéri gyűjtemény a 2004-ben végleg bezárt lyukóbányai üzem utolsó berendezéseinek egy-egy darabjával gazdagodott is.
A Massa Múzeum hetente háromszor (csütörtökön, pénteken és szombaton) fogadja a látogatókat. Májusban és júniusban főleg diákcsoportok érkeznek, míg a hétvégeken a családos turisták, bányász, kohász nyugdíjasok is szívesen felkeresik a múzeumot és a kohót.
A múzeum a közelmúltban a TÁMOP-program keretében közel ötmillió forintos támogatást nyert el az "Iskola a múzeumban" projekt megvalósítására. Ennek keretében jelenleg is 28-30 féle pedagógiai programot ajánlanak a különböző korosztályoknak, akár óvodás korúaknak is. A program folytatásához újabb pályázatot nyújtottak be.
Észak-magyarországi és szlovákiai múzeumokkal összefogva közösen pályáztak és nyertek támogatást turisztikai attrakció-fejlesztésre a Magyarország és Szlovákia határon átnyúló program keretében. A pénzt időszaki kiállítás szervezésére, a marketing munka erősítésére, valamint a 2007. óta évenként megrendezett Fazola-Fesztivál fejlesztésére használták fel.
A Fazola Fesztivált idén is megrendezik. A szeptemberi nagyszíbású eseményen szakmai és nagyközönségi programok egyaránt szórkoztatják majd az érdeklődőket. Az esemény részeként szervezi meg a Rotary Club Miskolc a már hagyományos és látványokban gazdag Fazola Henrik díszmű-kovács versenyt is.