Jó esély van rá, hogy bár az ökoturizmus nem jelenik meg kiemelt termékként a Széchenyi-tervben, a Gazdasági Minisztérium és a Környezetvédelmi Minisztérium összefogásának eredményeként mégis szerepelni fog a tervvel kapcsolatban jövõ év elején kiírandó pályázati lehetõségek között. Az eddig kissé mostohagyerekként kezelt ökoturizmussal az elmúlt két hónapban két szakmai rendezvény is foglalkozott.
A Magyar Turisztikai Egyesület (MATUR) ökoturizmus tagozatának októberi ülésén Lengyel Márton MATUR elnök a természetvédelem és a turizmus partneri kapcsolatának szükségességét hangsúlyozta, hiszen a merev zöldszemlélet csõdhöz vezet, de a turizmus sem hajszolhatja csak a profitot.
A tagozat elnöke, Lingauer János arra hívta fel a figyelmet, hogy az ökoturisztikai vonzerõket csak tervezetten lehet jól piacra vinni. Ehhez pedig elsõ lépésként az adottságok felmérése szükséges. Felvetõdött, jó lenne, ha a nemzetközi trendek szerint is erõsödõ ökoturizmussal egy munkacsoport foglalkozna a Gazdasági Minisztériumban, hiszen ahhoz, hogy a magas fizetõképességû vendégeket is képesek legyünk idecsalogatni, kifelé is jól megjeleníthetõ ökoturisztikai termékeket kell létrehozni. A tagozat egyébként egy olyan fórumsorozat elõkészítését tervezi, amely a természetvédelmet és a turizmust érintõ témákat dolgoz fel. A tagozat jelenleg azon dolgozik, hogy az Országgyûlés Környezetvédelmi Bizottsága február-március folyamán tûzze napirendjére az ökoturizmust.
A fórumsorozat elsõ témája hegyvidékeink természetvédelme és gazdálkodása, az erdei kisvasutak helyzete, a turistautak, turistajelzések állapota lesz. Itt a legnagyobb problémát az jelenti, hogy míg a Nemzeti Parkok területei állami tulajdonban vannak, addig a kezelõk nem a Nemzeti Parkok, hanem a természetvédelem helyett a nyereségben érdekelt erdõgazdaságok. Más jellegû problémát jelentenek azok, amelyekkel az állami tulajdonból kikerült területeken találkoznak az ökotúrázók. A magántulajdonosok ugyanis sok mindent korlátozhatnak, beleszólhatnak például a túraútvonal kijelölésébe is.
Téma volt az ökoturizmus a novemberi Kultúra és Turizmus konferencián is. Tardy János, a Környezetvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára sajnálkozva jegyezte meg, hogy az ökoturizmus nem szerepel a Széchenyi-tervben, miközben természeti értékeink különleges turisztikai lehetõségeket kínálnak. Elõadásában felhívta a figyelmet, hogy Magyarország hihetetlenül gazdag a természeti kuriozitásokban, miközben a fejlett Nyugat - jóléte biztosítása érdekében - már elpusztította ezeket. Az ökoturizmus esélyei között említette többek között az élõhely típusok, a növénytársulások és az állatvilág bemutatását, a madármegfigyelést, a barlanggyógyászatot és a kalandturizmust. Mindezek megfelelõ piacra viteléhez azonban még rengeteg infrastrukturális fejlesztés szükséges.