A valamikori montenegrói turisztikai márka új gazdát kaphat. A befektető görög Restit Csoport, akik az eddigi rekonstrukciós projektumot vezették, készen áll arra, hogy eladja saját részvényeit az Adriaticnál, amivel Sveti Stefan egy tőkeerősebb partnert szerezhetne – írja a montenegrói Vijesti alapján a Magyar Szó online változata.
A hotel-város eddigi hivatalos bérlői, az Adriatic Properties képviselői nem akartak nyilatkozni azzal kapcsolatban, hogy külföldi befektetőkkel egyeztetnek. Nem hivatalos források viszont tudni vélik, hogy a „kínai partnerekkel folynak a legkomolyabb megbeszélések”. A meg nem erősített információk szerint ők fejeznék be a megkezdett beruházásokat.
Más források szerint az azerbajdzsáni SOCAR olajcéggel is folytak tárgyalások, amely felvásárolta a kumborui kaszárnya területét.
A Vijesti információi szerint, ami biztos, az az, hogy az eddigi görög befektetők lassan elhagyják a terepet, de a hotel vezetése a társcég, a szingapúri Aman Resorts kezében marad.
Habár a hotel-várost már hat éve külföldi bérlők irányítják, és habár már három ünnepélyes megnyitón vannak túl, Sveti Stefan még mindig nem működik teljes kapacitással. Az elmúlt három évben a görögöknek sikerült elérniük, hogy a harmincesztendős bérlési időt meghosszabbították 42 évre, miközben a bérleti díjat a háromnegyedére csökkentették.
A montenegrói kormány azután adta a jóváhagyását ehhez – a gazdasági szakemberek tiltakozása ellenére –, miután a bérleti díj és az adók kifizetésének elutasításával a befektetők 2,6 millió eurós tartozást halmoztak fel - zárul a vajdasági magyar lap cikke.
Egy 2009-es budapest sajtótájékoztatón nagyszabású turisztikai és infrastrukturális beruházások sorát jelentették be. A többi között elhangzott, hogy az azt megelőző négy évben a magántulajdonosok 18 szálloda felújítására mintegy 450 millió eurót költöttek. Montenegróban. Ugyanebben az időszakban, a kormány több mint 250 millió eurót költött a repülőterek és utak felújítására, valamint az infrastruktúra javítására. Körülbelül 4 milliárd euró támogatást nyújtanak további tervek megvalósításához. Ebből 250 milliót az energiaellátás felújításra, 800 milliót a vízellátásra és szennyvíz elvezetésére, 3 milliárdot pedig az utak javítására és építésére. A magánalapokból 250 millió eurót különítettek el új szállodák, valamint a legkorszerűbb kikötőkkel rendelkező pihenő komplexumok építésére. A következő tíz évben 6 milliárd eurót fektetnek be az új tervek megvalósítására - derült ki a montenegrói turisztikai lehetőségeket felvonultató sajtótájékoztatón. A teljes ezen a linken olvasható.