Évtizedes gyakorlatunkban jelen vannak az intézményünkben szórványosan megforduló hazai és külföldi üdülőolvasók. De tölthet-e be ennél nagyobb szerepet egy könyvtár a turizmusban? Könyvtárosként számomra is igen izgalmas kérdéssé vált ez a múlt évben, amikor az ELTE BTK Könyvtártudományi Tanszékére benyújtandó szakdolgozatom témájában – A siófoki könyvtár marketing tevékenysége és az idegenforgalom nyújtotta lehetőségek – egyre mélyebben elmerültem. A csaknem két évvel ezelőtti felmérésem eredményeként megállapítható: „Turisztikai vonalon a könyvtárak részéről leginkább a strandkönyvtári szolgáltatás, az idegen nyelvű gyűjtemény és az információs helyként működő funkciók jelennek meg egységesen.”
A nemzetközi gyakorlatban több példán keresztül is tájékozódtam. A portugál tengerpartra számos könyvtár települ ki a főszezonban. A Beach Library Project még a kilencvenes években született meg Portugáliában, és azóta is töretlenül működik.
A holland példa
A holland strandkönyvtárakra alaposan rácsodálkoztam: a Strandbibliotheek 2005-ben kísérleti kezdeményezéssel jött létre. Célja egyértelműen az volt, hogy szokatlan, figyelemfelkeltő, meglepő módon érje el a nyilvánosságot. A kísérlet akkora sikert aratott, hogy hamarosan számos követője lett. A nyári szezonban, júliustól augusztus végéig mindennap könyvekkel, újságokkal, magazinokkal, mesekönyvekkel, képregényekkel, játékokkal várják a kikapcsolódni, olvasgatni vágyó vendégeket. Emellett különböző tevékenységeket, programokat is szerveznek a látogatóközönség számára. Ugyanakkor az elmúlt években a Balaton régió is megmozdult: a strandkönyvtári szolgáltatásokat Balatonalmádi indította el lelkes úttörőként 2008-ban, majd sorban követte Keszthely, Balatonfüred, és Siófok. A nemzetközi és hazai példákat összehasonlítva nincsen különösebb lemaradásunk a tengerpartiaktól. Sőt! 2011 nyarán a siófoki Balatoni Regionális Kutatóintézet (BRTK) Könyvtára a Coke Clubbal közösen, szokatlan és egyedülálló módon könyvtáros nélküli strandkönyvtárat működtetett sikeresen, amelynek létrejötte dr. Kovács Emőke, a BRTK Könyvtár igazgatójának nevéhez fűződik. A turizmusszakma és a könyvtárak együttműködésével kapcsolatban újabb úttörő kezdeményezéséről számolhatok be: idén nyáron Siófokon elindul a Könyvbarát szálloda projekt a Janus Hotel és a BRTK Könyvtár közös együttműködésével.
További kapcsolódások
Közismert, hogy a turisták desztinációs motivációi között már évek óta első helyre került az élményszerzés vágya, tehát az idelátogatók célja már nem csupán a balatoni fürdőzés és pihenés, hanem az élménygazdag, tartalmas kikapcsolódás, az egyedi, különleges értékek felfedezése. A TDM-ek, turisztikai vállalkozások, települési önkormányzatok által végrehajtott vonzerő- és termékfejlesztéshez felhasználhatók a szellemi örökségeket bemutató gyűjtemények, a könyvtárakban rejlő kulturális tudáshalmaz. Saját fejlesztési tevékenységük segítségére használják a könyvtárainkban elérhető adatbázist, tudástárat! A jelentős történelmi, közéleti, irodalmi, művészeti szereplők életének eseményei, helyszínei, anekdotái és történetei jó lehetőséget biztosítanak arra, hogy a desztinációra irányítsák a figyelmet. Saját példánk: a siófoki könyvtár gazdag helytörténeti anyagában a városra és a térségre vonatkozó gyűjtemény mellett Balaton-gyűjtemény is megtalálható, hozzáférhető, kutatható. Fedezzék fel a könyvtárakban rejlő lehetőségeket!
A szerzőről
|