A Végrehajtó Tanács a 153 tagot számláló Világszervezet legfőbb döntéshozó szerve a kétévente megrendezésre kerülő közgyűlések közötti időszakban. Magyarországot a 2005–2009. közötti időszakra a Végrehajtó Tanács tagjává választották, amelynek hazánk második éve alelnöki feladatait is ellátja, így a Szervezet döntéshozatali mechanizmusában idén is kiemelt szerep hárul Magyarországra.
A Végrehajtó Tanács koreai ülésén megvitatták a Szervezet működésével, költségvetésével és munkaprogramjával kapcsolatos kérdéseket, az ENSZ vezető szervezeteiben való részvétel folyamatát, a turizmus jogi szabályozásának tagállami és nemzetközi eszközei számbavételére létrehozott munkacsoport feladatait, valamint a turisztikai desztinációk minőségpolitikájával összefüggésben a montreáli székhelyű „Kiváló Desztinációk Nemzetközi Központjának” működésével kapcsolatos fejleményeket.
Megvitatásra kerültek a turisztikai szakma, illetve az UNWTO előtt álló legfőbb feladatok és kihívások, amelyek között hangsúlyosan szerepelt a szegénység elleni küzdelemben való aktív szerepvállalás, a klímaváltozás és a fenntartható fejlődés kérdése, továbbá a globális gazdasági növekedés esetleges megtorpanásának és a növekvő olajáraknak a turizmusra gyakorolt hatása is.
Felszólalásában az UNWTO főtitkára, Francesco Frangialli hangsúlyozta, hogy bár a napjainkban tapasztalható világgazdasági trendeket a gazdasági növekedés ütemének csökkenése, az Egyesült Államok ingatlanpiaci válságának tovagyűrűző hatásai, illetve a rendkívül magas olajárak jellemzik, valamint továbbra sem téveszthetjük szem elől azokat a veszélyeket (terrorcselekmények, madárinfluenza, klímaváltozás), amelyek jelentős hatással vannak a turizmus alakulására, mégis az utazási hajlandóság egyre erősebb és stabil szerepet játszik a fogyasztói döntésekben.
Az ágazat mutatói bizakodásra adnak okot, 2007-ben 6,2 százalékkal nőtt a nemzetközi utazások száma, így összesen 898 millió nemzetközi érkezést regisztráltak szerte a világban. Az UNWTO előrejelzése szerint a nemzetközi turistaforgalom 2010-re elérheti az 1,1 milliárdos, 2020-ra pedig az 1,6 milliárdos határt is, ami azt jelenti, hogy nemzetközi viszonylatban egy emberöltő alatt megduplázódik a turistaérkezések száma. Idén várhatóan enyhébb mértékű konjunktúra jellemzi majd a turisztikai szektort, de a növekedés 2-3 százalékos mértékben várhatóan továbbra is fennmarad.
Az elkövetkező időszak növekedési kilátásaival kapcsolatban felhívta a figyelmet az Egyesült Államokban tapasztalható gazdasági nehézségek esetleges további erősödésére, amely – tartós recesszió esetén – markánsan kihathat a nemzetközi turizmusra is. Az UNWTO felkészül a gazdasági környezet lehetséges negatív irányú változására is, és az év végéig javaslatokat tesz az esetleges kedvezőtlen tendenciák ellensúlyozására.
Az ülés során Francesco Frangialli bejelentette, hogy két sikeres ciklust követően nem kíván indulni a 2009-ben esedékes főtitkár választáson, a jövő év elején leköszön tisztéről, az új főtitkár megválasztásig a szervezet irányítását Taleb Rifai főtitkár-helyettes veszi át.
A magyar delegáció támogatta a világszervezet adminisztrációs költségeinek csökkentését és a hatékonyságnövelésből fakadó megtakarítások átcsoportosítását a munkaprogram megvalósítására. A munka hatékonyságának növelése érdekében felvetettük a modern kommunikációs technikák erőteljesebb alkalmazását. Javasoltuk továbbá a Kiváló Desztinációk Nemzetközi Központjával való együttműködés esetében a két szervezet kötelezettségeinek pontosítását, illetve a döntéshozatalban a Világszervezet megfelelő érdekérvényesítésének biztosítását. Javaslatunkra a kérdésben egy újabb jelentés készül a Végrehajtó Tanács részére.
Az ülés folyamán Dr. Kovács Miklós szakállamtitkár meghívót adott át a szervezet főtitkár-helyettesének a 2008. november 23-25. között Budapesten megrendezendő „Új kihívások a turizmus és a vendéglátás területén” címet viselő, a Budapesti Gazdasági Főiskola, valamint a Magyar Szállodaszövetség közös szervezésében sorra kerülő konferenciára és felkérte bevezető előadás tartására, melyet Taleb Rifai örömmel elfogadott.
A Végrehajtó Tanács üléséhez kapcsolódóan a világszervezet Desztinációs Tanácsa tájékoztatást adott arról, hogy a francia EU elnökség idején a Bordeux-ban megrendezésre kerülő Európai Turizmus Fórumot és miniszteri konferenciát közvetlenül megelőzően Desztináció menedzsment és marketing konferenciát tartanak. Ehhez kapcsolódóan a tanács titkára felkérte dr. Kovács Miklós szakállamtitkárt a magyar egészség és gyógyturizmus fejlesztése tapasztalatainak bemutatására.