"Városunk lakói bejelentéseikben, panaszaikban számtalan esetben kifogásolták a vendéglátó üzletek éjszakai üzemelését, valamint az egység előtt tartózkodó, illetve az érkező és távozó vendégek közterületen tanúsított magatartását. A szórakozóhelyek környezetében tapasztalható éjszakai hangoskodás, randalírozás, vandalizmus, kukaborogatás, szemetelés, az érkező-induló gépjárművek zaja, ajtócsapkodás, az egységnél parkoló autókból kihallatszó hangos zene, valamint az ott élő lakókkal szembeni arrogáns magatartás Kecskemét szinte valamennyi városrészét érinti" - az előterjesztés ezzel indokolja a nyitva tartás rendkívüli szigorítását. Azt is hozzáteszik: "alig kezdődött meg a szórakozóhelyek nyári nyitvatartási rendje, máris érkeznek a lakossági panaszok a kereskedelmi hatósági feladatot ellátó osztályra".
A problémák megoldásának módját az önkormányzat a nyitva tartás korlátozásában látná. Az előterjesztésben emlékeztetnek arra: több önkormányzat élt a törvény adta lehetőséggel. Zuglóban például be kell zárni a hétvégéken éjjel 1-kor, de a szigor talán Budapest VI. kerületében a legnagyobb, ahol a terézvárosi önkormányzat valamennyi kocsmára, szórakozóhelyre vonatkozóan előírta, hogy azok 22 óra és másnap reggel 6 óra között nem tarthatnak nyitva.
Kecskeméten - ha ezt a közgyűlés is megszavazza csütörtökön – éjféltől reggel 6-ig kellene zárva tartaniuk a vendéglátóhelyeknek, mégpedig a "város panaszokkal leginkább érintett közigazgatási területén". Ez a rendelet-tervezet szerint a Dobó István körút - Kisfaludy utca - Katona József tér - Kálvin tér - Csányi János körút - Móricz Zsigmond utca - Hornyik János körút - Kápolna utca - Széchenyi körút -Mária körút - Petőfi Sándor utca által határolt rész, és a korlátozás érintené a "határutcák" mindkét oldalán lévő szórakozóhelyeket is. A szigorítás ugyanakkor nem vonatkozna a szállóvendégeket kiszolgáló egységekre, az éttermekre, menzákra, a szilveszteri, az iskolai, főiskolai rendezvényekre, a szalagavató bálokra, érettségi bankettekre.
A tervezetben az is szerepel: a nyitva tartás korlátozása alól kaphatnának mentességet a szórakozóhelyek. A társasházban működőknek például nem kellene bezárniuk, ha a társasház közgyűlése hozzájárul az éjfélen túli nyitva tartáshoz. Akkor is mehet tovább a buli, ha a vendéglátó-egység szomszédainak - hivatalosan a "telekhatáros lakóingatlanok tulajdonosainak" - többsége ebbe beleegyezik. Az eltérő nyitva tartást a Jogi, Ügyrendi és Bűnmegelőzési Bizottság engedélyezné. Az előterjesztés szerint ugyanakkor ezek a hozzájáruló nyilatkozatok, bizottsági engedélyek visszavonhatóak, "amennyiben az érintett vendéglátó egységek visszaélnek a lakók jóhiszeműségével, működésükkel lehetetlenné teszik a környezetükben élők éjszakai pihenését". Ha pedig az eltérő nyitvatartási engedélyt visszavonták, ilyet egy éven belül nem kaphat a szórakozóhely.
A rendelet hatályba lépésének időpontjául Zombor Gábor május 1-jét javasolja. A szabályok a már működő üzletekre is vonatkoznának. Azok a szórakozóhelyek, amelyek jelenleg is működnek éjfél után, június 1-jéig nyújthatnának be kérelmet az eltérő nyitva tartás engedélyezésére. A kérelem jogerős elbírálásáig a kocsmák, diszkók a mostani rend szerint üzemelhetnének. (Petőfi Népe)