Maradjunk a szikár tényeknél: itt található a világ legnagyobb síterülete, és a világ legjobb síterepe. A pályaszállások (amelyek főleg apartmanok), a több ezer felvonó, a több száz kilométer hosszú, egymással összekötött pályák (120-tól 650 km-ig), a magyar lehetőségeket figyelembe véve is megfizethető szállásárak, a mindig hóbiztos síterepek, a minőségi felszereltség – nos, ezek mind azt erősítik a téli sportok szerelmeseiben, hogy megtalálták álmaik netovábbját.
De azért tény, pár dologra előre fel kell készülnie annak, aki a frankokhoz indul adózni Tél tábornoknak.
A 20-24 órás buszútra például vagy az autóban való utazásra, hóláncot is kötelező vinni, hiszen tény, a tökéletes síhelyek Budapesttől 1200-1400 km-re – többnyire autópályán vagy jó minőségű úton megközelíthetően – találhatók és nem közelebb.
Ha azonban megérkezik az utazó valamelyik francia síparadicsomba, például St. Francois Longchamp-ba, ahol 165 km összhosszúságú pályarendszer várja a Grand Domaine síterepén, ott rögvest kiderül, ami Franciaországban mindenütt igaz: kétszer ugyanazon a pályán képtelenség lecsúszni, mert valahogy az óriási és széles pályákon mindig egy másik felvonóhoz lyukad ki a síelő.
Síelős kalandozás
Talán így jellemezhetnénk legjobban az itteni sportolást. Barangolhatunk egész nap a pályákon, amit egyáltalán nem bán az, akinek már volt korábban a lábán léc. És kezdők vagy közepesen síelők is megtalálják a sípályaarzenálban a tudásszintüknek megfelelő síterepet.
Amit viszont érdemes tudni a Franciaországba készülőknek, az a következő: a pályákat, felvonókat itt nem számmal, hanem dallamos, szépen csengő francia névvel jelölik. A pályákon pedig mindig érdemes figyelni a neveket, mert könnyen átválthatunk egyik pályáról a másikra a sok-sok ismeretlen kereszteződés valamelyi- kében, ha nem ügyelünk eléggé.
Még egy tény, amit jó tudni: a lifteknél, felvonóknál a legtöbb helyen nincs segítség, itt mindenki a maga erejéből boldogul. A felvonókat azonban állandóan a nyári, holt időszak alatt karbantartják, felújítják, és hozzáépítik a következőt, egy francaországi síelés alatt tehát nem fordulhat elő, hogy bárhová is igyekszünk, a liftnél sokáig kellene sorba állnunk.
A pályák különben mindenütt a nagy magasságok miatt a fenti régiókban csupaszok és szélesek, csak nagy ritkán övezi egy-két fenyőerdő. Franciaország magasabb síterepei tehát főként azoknak a megszállott síelőknek vagy boardosoknak való, akik reggel felvonóindításkor felcsatolják a lécet, és a fél ötös zárásig meg nem állnak, nyomják egyfolytában.
Síelés az angyalokkal
Szóval, a Grand Domain-i pályáknál tartottunk: ahol érdemes léccel lesiklani az eszményien gyönyörű, csupa faépületből álló Valmorelbe, ahol a városka főterére csúszhat be az idegen. Itt aztán lecsúszhat egy forralt bor is, és indulhatunk tovább.
A közelben találhatók a Valloire-Valmeiner síterepei, 150 km hosszan. Itt is hatalmas, legyalult pályák mindenütt, kissé libalegelő-feelinggel.
A következő célpont lehet a Les Deux (2) Alpes – a télen-nyáron síelhető gleccsereiről ismert sportparadicsom, 200 km hoszszú pályákkal. Ha beszállunk a legmagasabb pontra, a 3600 m magasban lévő gleccser tetejére vezető föld alatti vasútba, és elindulunk a hegy gyomrába, kicsit olyan, mintha a világ teteje lenne a cél. Annál is inkább, mert kijutva a szabadba, kellemes, könnyű körpályán juthatunk le mélyebbre, szemben a 4807 m magas Mont Blanc látványával.
Van egy hely különben, ami nekem a nagy kedvencem: Orciéres-Merlette. Bár a pályák „csupán” 80 km hosszúak, és itt található garantáltan egész Franciaországban a leggyengébb szállás, de a pályák viszont szerintem mesébe illenek. Szinte egytől egyig déli fekvésűek, ezért folyton napfényben fürdenek, csillog a hó mindenütt, olyan, mintha az ember az angyalok közt járna, és köztük forgolódna az égben.
Végül még egy közkedvelt síhelyről, ami a franciáknak is nagy kedvence (ezért hétvégén mindig tömve vannak a pályák helybéliekkel): ez Risoul-Vars 180 km hosszú pályarendszere. Ahol lombhullató fenyőt is láthatunk a pályák mentén, és a zölddel jelölt síút valóban benn vezet egy fenyőerdő mélyén – csodálatos ott siklani. Franciaországban tulajdonképpen mindenütt csoda a síelés, a snowboardozás, az ember egyre figyel csak, ha onnan hazaérkezik: böngészi a naptárját, no meg a bankkártyáját, hogy mikor jöhet el végre megint a nap, amikor visszatér.