És rögtön le is szögezi: a kormányprogram kiemelt szerepet szán a turizmusnak fejlesztéspolitikai, foglalkoztatási céljai megvalósításában.
A fenti mondat a jelenlegi vezetés kormányzásának hajnalán is elhangzott már, amikor a párt összetrombitálta a turizmus főszereplőit egy közös összeborulásra a parlament egykori felsőházi üléstermébe. Az akkor megjelent számos, soha meg nem valósult turisztikai fantazmagória mellett ismét csak szó esett a turizmus törvényről. A szakma nem TDM-szereplőiből számos ellenérzést kiváltó tervezet azóta sem lépett hatályba, és - mint arról korábban mi is beszámoltunk - az utazási szakma talán leginkább érintett szereplőitől, az utazási irodáktól beérkezett javaslotokat ugyan megkapták az illetékesek, de az nem került be a hatályba amúgy sem lépő turizmus törvény szövegébe.
Vajon máshogy alakul-e a törvény előszobájaként beállított koncepció és a szakma viszonya? Nos, az NGM közleménye szerint igen. „A vélemények feldolgozása megkezdődött, a koncepció alapelveivel, fő irányaival összeegyeztethető hozzászólásokat a készítők beépítik a dokumentumba, amely a 2014-20 közötti időszakra készült, a kormányzati stratégiaalkotásról szóló szabályozásnak megfelelő szerkezetben” - írják.
A koncepció alapvetően 4 kiemelt stratégiai célt jelöl ki. Elsőként olyan innovatív termékstruktúra kialakítása, amelynek hangsúlyos eleme az egészségturizmus, de kiemelkedő jelentőségű még az örökség és kulturális turizmus, valamint a konferenciaturizmus.
Második a turisztikai versenyképességet javító környezet kialakítása, a munkahelyteremtés ösztönzése.
Harmadikként a turizmus intézményrendszerének átalakítása és a vendégforgalom bővülése a turisztikai szervezetek működésének ösztönzésével, összehangolásával, másrészt a szervezetek feladatainak pontos meghatározásával.
Végül a nemzetközi vendégforgalom bővítése érdekében a hagyományos küldő piacok (pl. Németország, Ausztria, szomszédos országok) mellett új relációk (Kína, India, Oroszország, stb.) felé irányuló külpiaci marketing és értékesítés ösztönző tevékenység erősítése zárja a sort.
A szakmának azonban számos észrevétele akadt. Legutóbb Karsai Árpád, turisztikai tanácsadó fejtette ki a Turizmus Online hasábjain a koncepcióval kapcsolatos nézeteit.