A nyertes projektek gazdái több mint 18 millió euró uniós forrást tudnak lehívni a következő másfél év során. A hazánkból Csongrád és Bács-Kiskun megyéket érintő programok között útfelújítás, gasztronómiai együttműködés és tematikus utak kialakítása is szerepel.
A Magyarország-Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007 és 2013 között Magyarország és Szerbia határmenti kapcsolatainak erősítését segíti. A Program úgynevezett előcsatlakozási támogatási eszközként működik, 2013-ig közel 50 millió euró pályázati forrás áll rendelkezésre. Október 27-én 69 támogatási szerződést írtak alá a Program első pályázati felhívásában sikeresen szereplő projektgazdákkal. A nyertes projektek több mint 18 millió euró uniós forrást tudnak lehívni a következő másfél évben – tájékoztatott a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.
A Magyarország-Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program hosszú távú átfogó célja, hogy elősegítse egy fenntartható és biztonságos környezettel rendelkező, harmonikus és együttműködő régió létrehozását, amelyben a határmenti régiók közösen ápolják a kulturális és természeti örökséget, erősödnek az üzleti, oktatási, kutatási és kulturális együttműködések, és növekszik a foglalkoztatottság.
A Program támogatásra jogosult területe Magyarországon Csongrád és Bács-Kiskun megye, Szerbiában Nyugat-Bácska, Észak-Bácska, Észak-Bánát, Dél-Bácska és Közép-Bánát vajdasági kerületek.
A Program első pályázati felhívása 2009. december 31-én zárult és összesen 170 pályázat érkezett be határidőn belül. Legnépszerűbb beavatkozási területek között szerepelt: oktatás, „people to people” tevékenységek, üzleti partnerkeresés, illetve kutatás, fejlesztés. A pályázók által benyújtott projektek összes IPA támogatási igénye meghaladta a 37,5 millió eurót, amely több mint kétszerese volt az első pályázati körben rendelkezésre álló IPA forrásnak. 2010. április 28-án megrendezésre került a 2. Közös Monitoring és Irányító Bizottsági (KMIB) ülés, melyen 71 db projektet fogadtak el a benyújtott pályázatok közül. A felhívás keretében 16,6 millió euró állt rendelkezésre. Tekintettel a jó minőségű projektek magas számára, a KMIB jelentős forrásokat csoportosított át a rendelkezésre álló költségvetésből az első pályázati felhívásra.
Temérdek nyertes terv
A nyertes projektek között több olyan is akad, amely segítheti a térség turizmusát. Kerékpárutat terveznek például Szőreg és Törökkanizsa között, utat építenek Ásotthalom és Bácsszőlős között, felújítanák a tiszaszigeti, illetve a Bácsalmás-Bajmok határátkelőhöz vezető, továbbá a Baja-Zombor közötti utat.
Elkészítik a megvalósíthatósági tanulmányát a Szeged-Röszke-Szabadka-Bácsalmás-Baja vasútvonalnak, tervezik a Baja-Bezdán-csatorna rekonstrukcióját.
Tematikus utat terveznek Mórahalom-Domaszék-Becse-Temerin között, egy másikat Csongrád megye és az észak-bácskai megyék részvételével. A Vajdaság Turisztikai Hivatala és Bács-Kiskun megye a középkori kolostorokra épülő kulturális örökségturizmust fellendítő programot indít. Lesz a helyi gasztronómiát népszerűsítő program is (Egészségedre, Ziveli!) Röszke és Magyarkanizsa önkormányzata a Tisza holtágaira épülő ökoturisztikai programot dolgoz ki.
Gasztrovonat néven határon átnyúló képzési program indul két magyarországi és egy zombori szakközépiskola között. közös környezetvédelmi programot indít a palicsi és a szegedi állatkert. A kunok kulturális örökségét kívánja ápolni a program keretében Kunszállás, Bugac, Pacsér, Feketics és Ómoravica önkormányzata.
A program következő pályázati felhívása 2010. novemberében várható. A pályázók mintegy 13 millió euró támogatási összegre pályázhatnak.