A konferencia előadói körüljárták az egészségturizmus mai helyzetét, lehetőségeit, felhívták a figyelmet azokra a trendekre, amelyek kiemelt szerepet kell, hogy kapjanak a fejlesztések során, bemutattak olyan gyakorlati példákat, együttműködéseket, amelyek előremozdították egy-egy térség versenyképességét, továbbá megvitatták egymással, hogy a klaszterek és a kialakulóban lévő különböző szintű TDM-szervezetek hogyan működhetnének együtt a leghatékonyabban erősségeik maximális kihasználása mellett.
A sikeres szakmai esemény fő üzenete: ha az Országos Egészségturizmus Stratégiában (OES) megfogalmazottak szerint 2015-re valóban Európa vezető termál- és gyógyturisztikai nagyhatalmává kívánunk válni, elengedhetetlen a kutatáson alapuló egyedi termékfejlesztés, a fogadóképesség javítása, a hatékony működési rendszer kialakítása, és kiemelt szerepet kell, hogy kapjon a szakemberképzés és a marketing. Mindezeknek pedig a partnerség jegyében kell megvalósulni.
Ezt bizonyítják dr. Németh István és dr. Alber Andor által ismertetett olyan „best practice” együttműködések is, mint a Pannon Termál Klaszter és a Dél-Alföldi Termál Klaszter. Ezek a szervezetek nagyban hozzájárulhatnak saját régiójuk és Magyarország turisztikai versenyképességének javításához. A klaszterek lehetőséget teremtettek arra, hogy a régiójuk egészségturizmusában érintett szereplők valódi együttműködést alakítsanak ki egymással, amelynek eredményeként sajátos és különleges egészségturisztikai arculatot tükröző márka megteremtését valósíthatják meg. Ennek a márkának a kialakítását és közös piacra vitelét helyezik a középpontba olyan egyéb fontos tevékenységek mellett, mint az oktatás, közös informatikai rendszer és turisztikai portál üzemeltetése, minőségbiztosítási rendszer kidolgozása, nemzetközi kapcsolatépítés, könyvkiadás stb. Az együttműködés hatására már számos fejlesztés indult meg, és láthatóan nőtt a befektetési kedv az adott régiókban.
Dr. Gellai Imre és dr. Ruszinkó Ádám egészségturisztikai szakértők is hangsúlyozták, hogy az OES-ben foglaltaknak együttesen kell megvalósulnia a siker érdekében, de kiemelt figyelmet kell kapjaniuk a különleges és egyedi termék- és szolgáltatásfejlesztéseknek. Emellett folyamatosan nyomon kell követni fogyasztói szokások változását - emelte ki Szőke Tünde, egészségturisztikai szakértő. Napjaink egyik fontos trendje, hogy a gyógyszállodák aránya folyamatos csökken, miközben a wellness-szállodák száma dinamikusan nő, mert egyre inkább az egészségmegőrzésre, rekreációra helyeződik a hangsúly.
Mányai Roland a 2013-ig beáramló fejlesztési források felvázolása mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy az aktív állami szerepvállaláson túl nagyon fontos a szolgáltatók szerepe és mindenekelőtt a két szféra együttműködése is a fejlesztések sikerében. A két nap során elhangzottakat erősítette meg a gyulai Várfürdőben tett szakmai kirándulás is, ahol Cséfán Lajos igazgató mutatta be az eddigi és a tervezett fejlesztéseket a résztvevők számára.
Szakály Szabolcs, a MATUR és a Heller Farkas Főiskola munkatársa a sokat hangsúlyozott partnerség kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy a kialakuló TDM-szervezetek mellett - amelyek egy adott desztináció egész turizmusrendszerének a menedzselésére jönnek létre - az egy-egy turisztikai formára (pl. egészségturizmus) specializálódó klaszterek nagyban hozzájárulhatnak egy térségben az adott turizmusforma versenyképességének javításához, különösen akkor, ha a két szervezeti forma között hatékony együttműködés alakul ki.