Az ab-in-den-urlaub.de című portál reprezentatív felmérése szerint 1,75 millió német turista már a nyaralása megkezdése előtt azt tervezi, hogy panaszlevelet ír, másfél millióan közülük pénzvisszatérítésre is számítanak a panasz miatt. 1,2 millió német utazó előre eltervezi, hogy a befizetettnél magasabb kategóriájú szobára fognak igényt tartani a helyszínen, közel félmillióan (437.000) szeretnének az utazásszervezőtől jelentő engedmény kapni az interneten olvasott, a foglalt szállodáról szóló negatív kritikák miatt. A németek évente 53 millió alkalommal utaznak, így a kártérítési szándék az összes turista 3-4%-ára jellemző.
A reklamáció oka sokféle. A reklamálók közül nagyon sokan, 83% (ami nagyjából 1,45 millió utast jelent) egyszerűen csak azért kezd panaszkodni, hogy visszakapja a pénzét az utazásszervezőtől, szállodától vagy hajós társaságtól, hogy mit sérelmeznek, azt az utazásuk idején spontán döntik el. Közel 69% (1,2 millió utas) tervezi, hogy megpróbálja jobb szobába reklamálni magát a szállodában, egy ilyen upgrade-del egy egyhetes tartózkodás alatt akár több 100 eurót is nyerhetnek. A reklamálók több mint fele (56%, azaz 974 ezren), ha a foglalás után talál egy olcsóbb ajánlatot, megpróbálja visszaszerezni a kifizetett különbözetet.
A reklamálók harmada (ami kb. 582 ezer utast jelent) azért tesz panaszt, mert csak a szoba lefoglalása után olvasta az interneten a kiszemelt hotelről megjelent negatív kritikákat. Az utasok 28 százaléka (487 ezer fő) már indulás előtt teljesen biztos abban, hogy reklamálni fog valamiért, legyen az a leharcolt szoba, zaj, bogarak, rossz étel, vagy bármi hasonló.
Hasonló felmérés a magyarok utazási szokásairól és pénzvisszatérítési szándékairól tudtunkkal még nem készült, de utazásszervezők jelzései alapján itthon is akadnak olyan utasok, akik eleve alig várják, hogy valamilyen indokkal árkedvezményt csikarjanak ki.