Az új eljárás az amerikai kormány első olyan biztonsági intézkedése, amelyet a bostoni terrortámadás miatt foganatosított. A belbiztonsági minisztérium pénteken szóvivője útján azt is közölte, hogy "megreformálja a diákvízumrendszert", hogy a hatóságok minél aktuálisabb információkkal rendelkezzenek a beutazási engedélyek érvényességéről.
Az Egyesült Államokban tanuló diákok F-1 típusú vízumot kapnak, amelyből az amerikai külügyminisztérium legfrissebb, 2010-re vonatkozó adatai szerint 385 ezret bocsátottak ki, és 154 ezer ilyen beutazási engedélyre vonatkozó kérést visszautasítottak.
Az amerikai vám- és határőrizetre vonatkozó belbiztonsági minisztériumi utasítást közvetlenül az váltotta ki, hogy bebizonyosodott: egy kazah diákot, aki a bostoni merénylettel kapcsolatos bizonyítékokat rejtett el, januárban érvényes vízum nélkül engedtek vissza az országba.
Azamat Tazsarjakov január 20-án lejárt diákvízummal érkezett New Yorkba, de a határőrizeti ügynök nem tudott hozzáférni a belbiztonsági tárca diákokra és cserelátogatásokra vonatkozó adatbázisához. A minisztérium dolgozik a hiba elhárításán.
Tazsajakovot és egy másik kazah diákot, Diasz Kadirbajevet a héten őrizetbe vették, az ellenük az igazságszolgáltatás akadályozása címén emelt szövetségi vád alapján. A hatóságok szerint azzal segítették a bostoni robbantás egyik gyanúsítottját, a csecsen származású, de az Egyesült Államokban tavaly honosított Dzsohar Carnajevet, hogy megpróbáltak megszabadulni annak hátizsákjától, amelyben kiürített petárdák voltak. Az ezekből származó lőport valószínűleg felhasználták a merénylethez használt pokolgépek megépítéséhez.
Az üggyel kapcsolatban őrizetbe vettek egy amerikai diákot, Robel Phillipost is, aki Carnajevvel kapcsolatban hazudott a hatóságoknak. A feltételezett elkövető és segítői egyaránt a Massachusettsi Egyetem hallgatói voltak Dartmouthban.
Forrás: MTI