Salamon Anikó elmondta: a projekttel a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület pályázott sikeresen az EMVA keretére a háború után lerombolt kastély kertjének újjáépítésével.
A kastély és a park tulajdonosa, a békéscsabai önkormányzat bérbe adta az ingatlant az egyesületnek azzal a céllal, hogy pályázati pénzek segítségével eredeti funkciójában állítsa helyre a pósteleki kertet. A projekt kivitelezési munkálatai szeptemberben indulnak és 2014. május 31-ig fejeződnek be.
Salamon Anikó kiemelte: a projekt keretében optimális környezetet alakítanak ki a történeti kert rendkívül változatos növényzete számára. A munkálatok keretében helyreállítják a kastély előtti franciaparkot. A kert leglátogatottabb részein új tanösvény épül és helyreállítják a kert egyik ékességét, az évtizedek során kiszáradt csónakázótavat, amelyet ártézi forrásvíz táplált.
Épül a kertben ezer méternyi gyalogút, 15 pihenőhely padokkal, a különleges növényeket tájékoztató táblákkal látják el. Új gyepfelületeket alakítanak ki, több mint ezer lombhullató és örökzöld fát és cserjét ültetnek ki. Hozzátette: a kertben történő beavatkozásokat történeti kutatások előzték meg. Az érdeklődők jövő májusban egy nyitó túrával vehetik birtokba a felújított kastélyparkot, a csónakázótavat és tanösvényt.
A neobarokk pósteleki kastélyt Széchenyi Antalné Wenckheim Krisztina építette, tervezője és kivitelezője Siedek Viktor bécsi építész vállalkozó volt. A kert építése az 1920-as években fejeződött be. Meghatározó az ősparkban a kőris és a tölgy, de számos egzotikus növény is megtalálható benne, a kert építésekor a szabadkígyósi és a nagymágocsi Wenckheim-kastélyokból telepítették át őket. A kastély bejárata előtt franciakertet alakítottak ki, a kerthez tartozott fürdő, csónakázótó és kilátótorony.
Forrás: MTI