Május elseje óta egy új szabályozás értelmében Hollandia három déli tartományának coffeeshopjai nem adhatnak el külföldieknek kannabiszt, és a helyieket is csak akkor szolgálhatják ki, ha azok rendelkeznek az úgynevezett „wietpas” klubkártyával, amelynek feltétele a nyilvántartásba vétel. 2013. január 1-jétől Hollandia összes coffeeshopjára kiterjed a korlátozás.
A konzervatív kormány állítja, a rendelet bevezetésével elsősorban a belga, fr ancia és német fiatalok invázióját szerette volna megfékezni, akik hétvégente elárasztották a déli városokat, közlekedési dugókat okozva és zavart keltve a helyiek életében. A rendelet első ránézésre felszámolta a határ menti drogturizmust, hiszen a coffeeshopok csaknem teljesen kiürültek. Valójában viszont a drogbeszerzésnek csak a helyszíne v áltozott: a külföldiek leginkább az utcán, a helyiek pedig – akiknek 90 százaléka (!) elzárkózik attól, hogy regisztrált felhasználó legyen, derül ki egy f elmérésből – házhoz rendelve, de szintén illegális k ereskedőktől vásárolnak.
Virágzik a feketepiac
Bírálói szerint a rendelet tehát éppen fordítva sült el, mint ahogy azt alkotói várták, hiszen még nagyobb káoszt okozott a köztereken, mint eddig. A bevezetést követő első hónapban a megszokott 166 helyett 619 lakossági bejelentés érkezett zajongásról és rendbontásról a drogturizmus jelenségétől leginkább sújtott Maastricht rendőrkapitányságaira. Ezenkívül július közepéig 386 embert tartóztattak le marihuána illegális eladásáért vagy vételéért a három déli tartományban. A rendőrség egyébként tart az utcai dílerektől, akik felfegyverkezve védik egymástól frissen megszerzett és jól jövedelmező területeiket. Az intézkedés ellenzői szerint a wietpas bevezetése azért is aggasztó, mert az utcán ellenőrizetlen minőségű kannabisszal és keménydrogokkal is találkoznak majd az eddig biztonságos keretek között fogyasztók. Mindemellett a rendelkezés a bűnszervezetek bevételeit növeli az államéval szemben, ez utóbbi adók formájában évente 400 millió eurót profitált a 2 milliárdos üzletágból.
A drogturista nem vész el, csak átalakul
Május 1-je óta a legális coffeeshopok forgalma drasztikusan csökkent: Eindhovenben 60 százalékkal, Tilburgben és Bredában 90 százalékkal. A tulajdonosok kénytelenek lépni: július közepére már 600 alkalmazott veszítette el állását a három érintett holland tartományban, és számos egység végleg lehúzta a rolót. Csak Maastrichtban – ahol a legalacsonyabb a regisztrációs hajlandóság – 450 ember került eddig az utcára. Május 1-jéig 4500- an dolgoztak Hollandia-szerte coffeeshopokban, jövő év elejétől, a rendelkezés országossá válásával pedig újabb elbocsátási hullám várható.
A könnyűdrogtilalom hatása a Horeca-üzletágba is begyűrűzött. A Maastricht belvárosában működő vendéglátóegységek forgalma 10-15 százalékkal csökkent május 1-je és június vége között a külföldi vendégek elmaradása, de legalábbis jelentősen megrövidült, csak a kannabisz beszerzésére szorítkozó tartózkodása miatt. „Délen a vendéglátósokat, de még a ruházati üzleteket is a tönkremenés fenyegeti” – nyilatkozta holland lapoknak Jo Smeets, a coffeeshopok alkalmazottait tömörítő érdekvédelmi szervezet, a Stichting Belangenbehartiging Coffeeshoppersoneel Nederland (SBCN) szóvivője. Szerinte a rendelet alkotói figyelmen kívül hagyták azt a tényt, hogy a marihuánát vásárló bel- és külföldiek jelentős része magas fajlagos költésű vendég, aki korántsem csak a fűfogyasztás kedvéért érkezik az országba.
Visszaesésre számít a hivatal
Az Amszterdami Turisztikai és Kongresszusi Hivatal (ATCB) adatai szerint az Amszterdamba látogató évi 6 millió turistának több mint a negyede látogat el coffeeshopba. A csatornák városában jelenleg dübörög a drogturizmus, a korábbinál jóval nagyobb tömegek élnek utolsó esélyként a kannabiszfogyasztás legális európai lehetőségével. Amszterdam belvárosában a legtöbb coffeeshop várhatóan kénytelen lesz január 1-jétől bezárni, mivel vendégkörük oroszlánrészét külföldiek teszik ki. Az ország 650 coffeeshopjából több mint 200 Amszterdamban működik, így nem csoda, hogy az amszterdami önkormányzat tárgyalásokat folytat az illetékes miniszterrel arról, hogy a város hadd élvezzen kivételt a rendelet hatálya alól. Egyébként az amszterdami lakosság eddig is jól tolerálta a külföldi drogturista-áradatot.
A holland szálloda- és vendéglátóipar hivatalos érdekvédelmi szervezete, a 20 000 tagot számláló Koninklijke Horeca Nederland hivatalosan ugyan nem foglalt állást a wietpas kérdésében, de honlapján több olyan újságcikket is megjelentetett, amely azt taglalja, hogyan látja kárát a szektor a drogtilalomnak. A Holland Turisztikai és Kongresszusi Hivatal (Het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen) a külföldi vendégek visszaesésével számol a rendelkezés országos bevezetésével. A választások előtt álló Hollandiában egyébként a kilenc pártból mindössze három támogatja a coffeeshopok bezárását.