Habár a KSH adatai alapján a magyarországi vendégforgalom összességében nem esett vissza az utóbbi hat-nyolc évben, az árak elég rosszul alakultak, ami valószínűleg a túlkínálatra vezethető vissza. A KSH szerint 2006 júliusában 2032 szálloda és panzió működött, öt évvel később már 2155. A férőhelyek száma ugyanakkor 158 762-ről 170 485-re nőtt. A fentiek fényében döbbenetes adat, hogy a legnagyobb hazai ingatlanportálon az "eladó hotel, panzió" keresésre 1068 találatot kapott a lap.
Az Origo szerint eladó az egerszalóki Saliris Resort Hotel, amely a piacon most feleannyit ér, mint az a több mint 10 milliárd forint, amennyiért megépítették. Habár a szállodát egy éve sikerült nyereségessé tenni, a tulajdonos Magyar Fejlesztési Bank (MFB) mégis szabadulna tőle. A lapnak Kovács György, az MFB Ingatlanfejlesztő vezérigazgatója elmondta, hiába nyereséges, óriási hitel törlesztését sohasem lesz képes kitermelni a szálloda, ezért a cég felszámolás alá került. Ugyancsak az MFB hitelezte a ceglédi Best Western Aquarell Hotelt, amely szintén az eladósorban levő szállodák közé tartozik. A tulajdonos nem törlesztette a kölcsönt, és amikor a bank érvényesíteni akarta a jogait, akkor arra hivatkozva maradhatott a tulajdonában, hogy ő ott lakik. Bejelentkezett ugyanis állandó lakosként a 92 szobás szállodába - árulta el Nyíri János, az MFB szóvivője.
Az országszerte piacra dobott rengeteg hotel közül sok más esetében is valamelyik bank az eladó. Ezek a helyek általában nem bírták a keresletcsökkenés és a forintgyengülés együttes hatásait, a tulajdonos a bevételekből nem tudta tovább fizetni az építéshez vagy fejlesztéshez felvett kölcsön részleteit. De legalább ilyen nagy gond, hogy az idén véget érő hétéves EU-költségvetési ciklusban ömlött az uniós pénz az ilyen beruházásokba. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapja alapján csak kimondottan szálláshelyfejlesztésre 34 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást fizettek ki 2007 óta.
Forrás: [origo]