Méregdrága macskakávé

Nemcsak Kína épít gőzerővel szocialista kapitalizmust, ezt teszi Vietnam is. A dél-ázsiai ország konyhája vetekszik a franciákéval, a turizmus területén szolgáltatásai lassan világszínvonalúak, miközben árai meghökkentően alacsonyak. Csak ne lenne olyan messze…

Eddig négyszer jártam Vietnamban, de ezt az országot nem lehet megunni. Mindannyiszor más arcát mutatta, elképesztő ütemben változik: néhány hónap alatt kirántanak egy felhőkarcolót a földből. Tíz évvel ezelőtt a fővárosban, Hanoiban gyakorlatilag alig volt magas ház, most tele van negyvenemeletes épületekkel. Még ott a múlt (a vietnami–magyar baráti társaság ülésén tavaly meglett vállalatvezetők és tekintélyes párttitkárok énekelték könnyekkel a szemükben magyar nyelven, hogy „Hull a hó és hó-zik-zikzik…”, mert annak idején nálunk végeztek, és elmúlt ifjúságuk jutott eszükbe e dalocska kapcsán. Ám feltartóztathatatlanul jön a jövő.

Ha a mínuszok repkednek – nincs csípős bogár

Most Saigonba vetett a sors. Az ország gazdasági fővárosát ugyan még hivatalosan Ho Csi Minh-városnak nevezik, de már a fiatalok is a régi nevét használják. Lüktető megapolis, ahol a szocialista egypártrendszer és a kapitalista gazdaság jegyben jár. Harmincöt dollárért foglaltam szállást a Saigon folyó partján, vízre néző ablakkal a háromcsillagos Riverside Hotelben, és ezért két főre reggeli, korlátlan internethasználat és hatalmas szoba jár. Igaz, amikor kikapcsolom a légkondicionálót, az ágyból előjönnek valamiféle bogarak, és jól összecsipkednek. Amikor panaszt teszek a recepción, felvilágosítanak, hogy gyakorlatilag kiirthatatlanok, egyetlen védekezés ellenük az, ha pincehőmérsékletűre hűtöm a szobát, mert akkor fáznak, és nincs kedvük előbújni.

A csendes, de drága amerikai

Persze mehettem volna a város leghíresebb szállodájába is, a mellettünk lévő Majestic Hotelbe, ahol a világhírű író, Graham Greene írta világhírű regényét, A csendes amerikait. Nekik kétszáz dolláros rekrate áruk van, és küldtem ugyan egy udvarias e-mailt, amelyben a corporate árról érdeklődtem, de (Ázsiában szokatlan módon) egyáltalán nem válaszoltak a levelemre. Hiába, azért a szocializmusban akadnak nehezen megváltoztatható beidegződések.

Jó menő helyi kávéláncok

Kávéfronton azonban dübörög a kapitalizmus. Az amerikai nagyágyú, a Starbucks ugyan még nem érkezett meg az országba, de van helyette legalább olyan jól kitalált helyi lánc. Mindjárt kettő is: a Trung Nguyen 1996-ban indult, a Highlands Coffee valamivel később. Előbbinek ezer kávézója van a dél-ázsiai országban, évente világszerte tízezer tonna szemes és háromezer tonna instant kávét értékesít, és állítólag Budapesten is van képviselete. Utóbbi ehhez képest még kispályás a maga negyven üzletével, viszont dinamikusan növekszik, és boltjai (ahol meleg ételt is felszolgálnak) mindig tömve külföldi turistával. Egyébként mindkét vállalkozás magánkézben van.

Macska tojta kávékülönlegesség

Maradjunk még egy gondolat erejéig a Trung Nguyennél: van olyan kávéfajtájuk, amely háromezer dollárba is belekerül kilónként! A Weaselt ennélfogva csak a központi boltjukban lehet megvásárolni (lefőzött kávé formájában nem kérhető), és évente alig negyven-ötven kilogramm készül belőle. Hogy miért ennyire kevés? Mert macerás, jön a rövid válasz, és valóban: az érett kávébogyót megeszi egy helyi (vad)macskaféle, a közönséges pálmasodró, amelynek ürülékéből az emberek kiszedik a gyomorsavakkal már átitatott kávészemeket. Letisztítják, finomra pörkölik, és kész is a világ legritkább kávécsemegéje. Ugyanezt Indonéziában Kopi Luwak néven forgalmazzák (a Kopi a kávét, a Luwak az állatot jelenti indonézül), és aki látta a Bakancslista című filmet Jack Nicholsonnal és Morgan Freemannel, az tudja, hogy ez az ital az amerikai milliomosok kedvence. Ha nincs háromezer dollárunk kávéra, megvásárolhatjuk a folyamat szimulációjával előállított kávét, amikor a macska emésztőnedveit szintetikus enzimekkel pótolják. Az aranysárga csomagolásban forgalmazott Legendee így is tízszer annyiba kerül, mint egy közepes minőségű kávé…

Majd pont magyarok ne lennének a világ másik felén

Ha kimozdulnánk a nagyvárosból, érdemes a tengerpart felé venni az útirányt. Fejenként nyolc dollárba kerül a szárnyashajó a Saigon folyó torkolatáig (másfél óra), onnan kisbusszal vagy taxival lehet utazni a part mentén, amíg nekünk tetsző strandot és szállodát nem találunk. Mi a helyiek által legszebbnek tartott Mui Nebe megyünk, de öt órát kell taxizni érte. Negyven dollárba kerül a szoba egy gyönyörű tengerparti házban, ahol az udvaron édesvizű medence is várja a zömében orosz vendégeket. A plázson az egyórás masszázs alig ezer forintba kerül a pálmafák alatt, és még Aloe verás kezelést is kapunk a nap által megpörkölt bőrünk nyugtatására. Itt is vannak magyarok: a Blue Ocean hotel egyik sarkában Péterék tanítják szörfözni a turistákat, köztük évente tíz-tizenöt magyart a hat-nyolc hónapos szezon alatt.

Tengerparti lacikonyha az igazi

Az üdülővároskában este érdemes elzarándokolni a part mellett felállított lacikonyhákhoz, ahol hatalmas dézsákban tárolják a Dél-Kínai-tengerből aznap kifogott vacsorának valót. Az ember rámutat egy békára, kis cápára, kígyóra, teknősre, rákra vagy egyéb tengeri herkentyűre (természetesen halból is több tucat féle van), amelyet azonnal ki is sütnek. Rafináltan fűszerezik a kagylót, a frissen facsart gyümölcsleveik (általunk soha nem hallott gyümölcsökből) zseniálisak, a naplemente gyönyörű, szóval két-három ezer forintért életre szóló kulináris örömben lehet részünk.

Nappal utca, este vendéglősor

Ha már a lacikonyháknál tartunk, érdemes ezt Saigonban is kipróbálni. A város szívében lévő Ben Tan piacnál például este hétkor lezárják a piacot körbefutó utcákat, és ott, ahol napközben több ezer motoros furikázott, egyik percről a másikra vendéglősor alakult mobil konyhákkal és műanyag székekkel-asztalokkal. Itt is minden frissen készül és fillérekbe kerül, így nem csoda, hogy fél nyolckor már nincs egy talpalatnyi szabad hely sem, mindent elfoglalnak a turisták. Ha mégis találnánk ülőhelyet, feltétlenül kóstoljuk meg a vietnamiak nemzeti eledelét, a phót, amely erős, aromás marhahúsleves sok mindennel telepakolva.

Hazafele tizenkét órát tart a repülőút. Így bőven van idő elgondolkodni azon: néhány év múlva a világ turizmusában Vietnam lesz a jövő Thaiföldje.

Lukács Csaba / Vendég & Hotel - 2011. április

 


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.