A 21. század egyik legnagyobb kihívása a munkátlanság és az abból adódó társadalmi kirekesztődés. A kihívásra adandó hathatós válaszhoz a munkafogalom átértékelésére és új foglalkoztatási modell kialakítására egyaránt szükség van. A szociális feszültségek kezelésére, a foglalkoztatás lehetőségének biztosítására nincs egyetlen egy jó megoldás. Európában úgy tekintenek a szövetkezetekre, mint a globalizálódó világ egy korrekciós mechanizmusára.
A szociális szövetkezetek a szociális gazdaság új, innovatív motorját képezik, és képesek arra, hogy olyan vegyes motiváltságú igényeket is kielégítsenek, amelyet a másik két szektor – a vállalkozások és az állam – nem tud, vagy nem is alkalmas rá. Az elmúlt öt-hat év programjainak köszönhetően számuk ugrásszerűen megnőtt, bár működő szociális szövetkezettel csak jóval kisebb számban találkozhatunk. A magyarországi szociális szövetkezetek ezen új hulláma számos kérdést vet fel. A legfontosabb, hogyan tudnak együtt élni a korábban megalakult társadalmi vállalkozásokkal, illetve tudnak-e tartós foglalkoztatást piaci viszonyok között biztosítani, s milyen hatással lesznek a helyi gazdaság többi szereplőjére.
A MUSZOSZ részéről a megalakulást követően egyeztetések indultak el a Szövetkezeti Kutató Intézettel a minél teljesebb körű helyzetfeltárás, és a jövőbeni együttműködés érdekében. Szeretnék elérni, hogy a helyzetfeltárást követően, a napi működési problémák megértésével, gyakorlati kérdések tisztázásával párbeszéd alakuljon ki kormányzati szinten a jogszabályalkotók és a szövetkezetek között.
A Szövetség elnöke Tóth Attila – akinek elhivatottsága a szövetkezetek felé több éves múltra tekint vissza – fontosnak tartja, hogy a szövetkezeti eszmét és ismereteket széles körben megismertesse hazánkban.
Forrás: Vendég&Hotel Online
Forrás: MUSZOSZ