Mi jöhet a molekuláris gasztronómia után?

Fabrice Desvignes (38) a Bocuse d’Or 2007. évi francia győztese. Márciusi magyarországi látogatása – és persze főzései – alkalmával kérdezhettük versenyzésről, munkáról, gasztronómiáról.

- Hanyadik „nekifutásra” jött össze a Bocuse d’Or-siker?

- Mindössze egyetlenegyszer indultam versenyen, és rögtön az első alkalommal sikerült kiharcolnom a lyoni indulás jogát a hazai versenyen, és első helyet szereznem Lyonban. A franciaországi gyakorlat szerint aki egyszer már megnyerte a hazai válogatóversenyt, az később nem nevezhet. Szerintem erre a versenyre egyébként legalább kétéves, folyamatos felkészülés kell, hiszen a hazai válogató, az európai verseny és a lyoni döntő ritmusa ezt kívánja.

- Milyen rendszerben történik a versenyző kiválasztása Franciaországban?

- Huszonnégy szakácsnak rendezik a válogatóversenyt, közülük kerül ki az, aki az európai versenyben képviselheti Franciaországot. Ezt nagyon fontos kiemelni, mert én komolyan úgy gondolom, hogy a versenyző nem elsősorban magát, illetve az éttermét, munkahelyét képviseli, hanem országát. Talán ez az, ami minden más versenynél nagyobb felelősséget ró a hazai versenyzőre.

- Előzetes versenyeken dől el, hogy ki kerül be a legjobb huszonnégybe?

- Nem, a versenyre nevező séfek összeállítanak magukról egy pályázati dossziét. Az abban foglaltak alapján egy szakemberekből összeállított zsűri választja ki azokat, akik méltók arra, hogy a nemzeti versenyen egyáltalán elindulhassanak.

- Mi kell egy Bocuse d’Or-sikerhez?

- Nagyon jó csapat kell a szakács mögé – ez a legfontosabb. Megfelelő finanszírozás, szponzorok nélkül sincs esély a sikerre. Végül, ha nem eléggé kitartó a szakács, nem bírja el a hónapokon át tartó felkészülés terhét.

- Ön már a győzelme előtt is a francia Szenátus séfje volt, és jelenleg is az. Mennyiben változott meg az élete a siker után?

- Valóban, 1999 óta dolgozom a Szenátusnak. A győzelem megváltoztatta az életemet, másképp kezelnek az emberek, hiszen megnyertem a Bocuse d’Or versenyt, és ez Franciaországban nagyon nagy rangot ad egy szakácsnak. Rengeteg helyre hívnak bemutatókat tartani, tanácsadóként dolgozom külföldön is, és gasztronómiai heteket szervezek. Szinte az egész világot bejártam, és ezek az utazások kiváló alkalmat teremtenek, hogy újabb fűszereket, alapanyagokat fedezzek fel magamnak. Például mielőtt elutazhattam Koreába, azt hittem, az ottani konyha íztelen. Odaérkezve tapasztalhattam meg, hogy szinte valamennyi ázsiai konyhánál jobban fűszerezik az ételeiket.

- Miből áll a munkája a francia Szenátus konyháján?

- Főzök, mi mást tennék? A Szenátus francia és külföldi vendégeit elsősorban a tipikus francia konyha remekeivel kényeztetjük, a nagy hagyományokkal rendelkező francia recepteket készítjük el. Próbáljuk ezeket a klasszikusokat kicsit könnyedebb formában összeállítani. Nagyon kell figyelni arra, hogy olyan ételeket készítsünk, amelyek a világ számtalan pontjáról érkező vendégek kultúrája szempontjából is elfogadhatóak. Varázslatos helyen dolgozhatok, hatalmas park közepén, egy Medici Katalin által épített, történelmi épületben.

- Kiket tart a pályafutását meghatározó mestereinek?

- Mindenekelőtt édesanyámat és nagymamámat, tőlük lestem el az alapokat. Azt szoktam mondani, olyan vagyok, mint a történetbeli Obelix, aki kiskorában belepottyant a varázsital főzőüstjébe. Én gyerekként a fazékba eshettem bele. Nagymamám étterme egyébként az 1950-es években két Michelin-csillagot szerzett, amelyet 1967-ig sikerült megőrizni! Utánuk természetesen Paul Bocuse következik a sorban, lyoni konyháján egy évet tölthettem el. De dolgoztam a három Michelin-csillagos George Blanc-nal és Bernard Ravet-val, a két Michelin-csillagos szakáccsal is.

- Sok mindent elért, 38 éves, a legjobbaktól tanult. Sosem fordult meg a fejében, hogy saját éttermet nyisson?

- Még nem, de szívesen dolgoznék egy nagy szálloda konyháján.

- A magyar konyháról mi a véleménye?

- Az önök gasztronómiáját csak annyiban ismerem, mint bármely átlag francia: gulyás, paprika…

- Megítélése szerint merre tart ma a világ gasztronómiája, illetve a francia konyhaművészet?

- Bár a molekuláris gasztronómia hamar teret nyert, nagyon jó fogadtatása volt a progresszív szakácsok körében, szerintem hamarosan eltűnik a világ konyhaművészetének térképéről. A jövőben nem ilyen típusú irányvonalakban kell gondolkodnunk, hanem a rendkívül magas színvonalú alapanyagokban. A Szenátus konyháján mi is nagyon sok ellenőrzött eredetmegjelöléssel rendelkező termékkel dolgozunk. Azt hiszem, összességében egyre nagyobb szerepet kapnak a biotermékek, ezt preferálják majd a francia séfek.

Boros Attila / Vendég & Hotel - 2011.április


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.