Mi lesz a forinttal?

Az elmúlt hetek forintárfolyam-mozgása szinte senkit sem hagy érintetlenül. Az exportőrök örülnek, a devizahitelt törlesztők megrettennek a 30–50%-kal megemelkedett részletektől, az importőrök a visszaeső kereslet mellett a forintban számolt, jelentősen magasabb importárakon keseregnek. A bankok a refinanszírozás nehézségeivel, a Magyar Nemzeti Bank a helyzet tompításával van elfoglalva. Egy biztos: a heves árfolyammozgás egyedül a spekulánsoknak jelent megélhetést.

'

Korábban utaltunk rá, hogy a forint árfolyammozgását három tényező határozza meg. Az első a nemzetközi tőke- és pénzpiacok kockázatvállalási hajlandósága. Ez nem sokat változott az új évben. A pánikszerű befektetés- kivonás alábbhagyott, de a tőke a legkevésbé kockázatos befektetéseket, vagyis a fejlett országok állampapírjait preferálja. A zuhanó kamatkörnyezetben nemcsak biztonságos, de némi extraprofittal is kecsegtető befektetések sok pénzt vonzottak az amerikai állampapírpiacra. Ezek a pénzek kerülik a fejlődő, ezen belül is a kelet-európai befektetéseket. A tavaly év végi brutális magyar állampapír- eladások leálltak, de a vevők még távol maradnak, a forint iránt sem jelent meg komolyabb kereslet. Sőt a régiós devizák mindegyike komolyan gyengült, ezzel bizonyítva, hogy a fejlődő piacokon belül Kelet-Európa iránt nincs érdeklődés. Ezt a gyengülést a régiónk országai különbözőképpen élik meg. Szlovák szomszédjaink már euróval fizetnek, őket nem érinti a helyi deviza gyengülése, ellenben exportőrjeik nem profitálnak a magasabb árfolyamból. A csehek kifejezetten örülnek, mert a tavalyi erős koronaárfolyam már károsan érintette az ország versenyképességét. A cseh központi bank többször vágott kamatot, ezzel gyengítve a koronát. A lengyelek már vegyesebben érintettek. Az exportőr örül, de a központi bank szerint a zloty euróhoz viszonyított árfolyama már túl van a kívánt határon. Románia olyannyira elégedetlen a lej árfolyamával, hogy a központi bank többször beavatkozott, és tartalékai terhére eurót adott el a piacon.

És mi, magyarok? Az exportőrökön kívül senki sem örül a 300-as árfolyamnak. A devizában eladósodottak most fizetik meg az alacsonynak vélt kamat árát, a Nemzeti Bank nem tud megfelelően kamatot vágni, ezzel mintegy a forinthiteleket élénkíteni, és közben a magyar kereskedelmi bankok refinanszírozását próbálja biztosítani. Kereskedelmi bankjaink szinte leálltak a devizahitelezésről, a forinthitel pedig annyira drága, hogy régiós versenytársaival szemben hatalmas hátrányból indul a magyar vállalkozó. Az, hogy a bankok egyre kevesebb új devizahitelt adnak ki, nehezíti a forint sorsát. Ugyanis amikor a bank devizahitelt folyósít, azt forintban utalja a hitel felvevőjének. Ezt konverzió előzi meg, amelynek során a bank devizát ad el, és forintot vesz a devizapiacon. Amikor a devizahitelben eladósodott ügyfél törleszt, az ellentétes konverzió játszódik le. Ha ezt a folyamatot rendszerszinten vizsgáljuk, láthatjuk, hogy a forint árfolyamára erősítőleg hat, ha a friss devizahitelek nagysága felülmúlja a törlesztéseket. Ez zajlott éveken keresztül a piacon, de a tavalyi nemzetközi hitelválság és az ezt követő recesszió ez a folyamatot leállította, ami vélhetőleg a közeljövőben nem is fordul meg. Ha a forint árfolyammozgását vizsgáljuk, szembetűnő az a tempó, ahogy január–február folyamán gyengült. Szemben a múlt őszi 286 euró/forint árfolyamcsúccsal végződő hullámmal, az idei gyengülés más okokkal is magyarázható. Előző cikkünkben cáfoltuk az őszi gyengülésben szerepet játszó spekulánsok szerepét. A média könnyen okolja a spekulánsokat egyes árfolyammozgások okozóiként, de az őszi forintgyengülés egyértelműen a hosszú távú forint befektetések likvidálásaink időszaka volt. Elég megnézni a külföldiek kezén lévő állampapír-állomány alakulását vagy az OTP részvényárfolyamát. Ha ez spekulatív támadás lett volna, a spekulánsok már régen profitot realizáltak volna az áhított árfolyamzuhanáson. Ezzel szemben a 2009- es gyors forintgyengülés már nagyrészt spekulációs okokra vezethető vissza. Amellett, hogy Kelet-Európa-kerülés jellemzi a befektetőket a fent említett devizahitelezési probléma, valamint a várható gazdasági visszaesésünk miatt, volna elég ok a forint gyengülésére, mivel a régiót spekulációs nyomás érte. A forint a 305-ös euró/forint csúcsárfolyamával nem volt kivétel. A kérdés csak az, ha a spekulánsok egyszer profitot realizálnak, hol jut egyensúlyi pontra a forint árfolyama. Szerintem ez a 280–285-ös árfolyamszint közelében lesz, de a tévedés jogát fenntartjuk.

Hosszabb távon csak akkor várhatunk stabilizálódó forintárfolyamot, ha a fejlődő piacokba és ezen belül a régiónkba megindul némi befektetés, vagy ha sikerül olyan gazdaságpolitikával megerősíteni a forint iránti bizalmat, amely növeli az országban működő vállalkozások versenyképességét. Jelenleg egyikre sem látunk meggyőző jelet. Ebből pedig az következik, hogy a forint euróhoz viszonyított árfolyama nagyobb valószínűséggel kerül ismét a 300-as árfolyam fölé, mint a 270-es alá.

 

'

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.