A november 20-ai szakmai nap rávilágított arra, hogy a számos párhuzamosság és közös gyakorlat mellett sok különbség is van a két város fürdőinek üzemeltetése terén. Míg Budapesten a gyógyfürdők reneszánszukat élik, Bécs város által üzemeltetett 38 fürdő között nincs sem termál-, sem pedig gyógyvizes fürdő.
Bécs város fürdőigazgatójától kapott információk rávilágítottak arra, hogy Bécsben a fürdőzést és a fürdők üzemeltetését a szociálpolitika részének tekinti a városvezetés, amely évi több mint 40 millió eurós támogatást ad erre a célra. A dotált áras belépők elsősorban a bécsi lakosok életminőségének megőrzését szolgálják, s a vendégkörben 5 százalék alatt van a turisták részesedése. Ezzel szemben Budapesten van olyan fürdő, amely vendégkörének 90 százalékát a turisták adják, s a létesítmények üzemei szinten önfenntartó módon működnek.
A budapesti delegáció tagjai a szakmai nap során a Wien Holding által üzemeltetett Therme Wien-ben is látogatást tettek, amely az egyetlen termálvizes létesítmény az osztrák fővárosban. A Vamed Vitality Word által üzemeltet modern élmény- és gyógycentrum menedzsmentjével folytatott megbeszélésen a határon átnyúló betegforgalom szabadsága által nyújtott lehetőségek is felvetődtek. A tapasztalatcsere a bécsi és budapesti szakemberek között az MT Zrt. koordinációjában Budapest fürdővárosban folytatódik a közeljövőben.
Az egészségturizmus terén való kooperációk jelentőségét mutatja, hogy az elmúlt évek átlagában az osztrák látogatók 120 milliárd forintot költöttek éves szinten Magyarországon, amelynek közel 40 százaléka egészségturisztikai jellegű költés volt. A jól fizető osztrák vendégek a forgalmi adón keresztül átlagosan naponta 80 millió forintot 'fizetnek be' a hazai költségvetésbe. Az osztrákok utazási szokásairól részletes tanulmányok és elemzések itt, ahonnan az aktuális trendriport is elérhető.
Forrás: Turizmus Online