Milliárdok városfejlesztésre, tízmilliók panziósoknak

A regionális operatív program keretében kiírt pályázatokon közel 150 olyan beruházás, illetve olyan városfejlesztési projekt nyert, amely pozitívan hathat a település idegenforgalmára. Az eredményekkel kapcsolatban Kolber István minisztert kérdeztük.

2006. 02. 13-i állapotot tükröz az internetről letölthető táblázat. Bővülhet-e még a nyertesek köre, vagy 2007-ig más már a ROP pályázatain nem nyerhet?

– A kör bővülhet: a pluszforrások terhére még február 22-én küldtünk 21darab feltételes levelet, vagyis ezek esetében támogató döntés várható. Az 1.1-esben már nem várható az év során plusz pályázati támogatása, míg az 1.2-esek esetén még 2-3 pályázat támogatása valószínű.

Milyen jellegű támogatásról van szó?

– Minden esetben vissza nem térítendő támogatásról. Hazai plusz EU-forrásokról van szó, azonban a támogatási intenzitás jelentősen eltér a két intézkedésben, az 1.1-ben elérheti a 97,5%-ot, az 1.2-ben max. 50%, de a három fejlett régióban csak 30% lehet.

Ki bírálta el a pályázatokat?

– Első körben a Regionális Fejlesztési Ügynökség (RFÜ) végez teljes körű bírálatot, amely kiterjed a formai, jogosultsági és megvalósíthatósági feltételekre, ezenkívül szakmai értékelést is végeznek. A második körben a VÁTI ellenőrzi a minőségbiztosítást, a harmadik körben a döntés-előkészítő bizottság készít döntési javaslatot, végül a negyedik körben a ROP Irányító Hatóság (ROP IH) hoz végleges döntést a pályázat elfogadásáról vagy elutasításáról.

Milyen uniós kontroll biztosítja egy ilyen pályázatnál az objektivitást, hogy ne legyen részrehajlás?

– Egyrészt az előbbi kérdésnél elhangzott négylépcsős rendszer, másrészt a hazai jogszabályok (pl. 14/2004 együttes rendelet), illetve az ellenőrzések: a Központi Ellenőrzési Hivatal (KEHI), az Állami Számvevőszék, a belső ellenőrzés, illetve a brüsszeli audit.

A 2.2-es városrehabilitációs pályázatokon óriási összegeket nyert néhány város. Gyula, Baja vagy Tiszavasvári például közel egy-egymilliárd forinthoz jutott. Miért éppen ők lettek a nyertesek?

– A folyamatos pályáztatás során támogatásban részesülhettek azok, amelyek a megfelelő pontszámot elérték jó szakmai színvonaluk miatt, és időben nyújtották be a pályázatot akkor, amikor még a pályázati kereten belül rendelkezésre állt forrás. A projektek nem kerültek összehasonlításra a folyamatos pályáztatási rendszer miatt.

Mekkora volt az érdeklődés a turisztikai fejlesztési pályázatok iránt a magánszféra részéről?

– A magánszféra négyszer annyi pályázatot adott be, mint a többiek a turisztikai prioritásban.

Ők viszont nagyságrendekkel kisebb összegeket nyerhettek, mint a városfejlesztési projektek. Például egy izsáki horgásztófejlesztés 150 milliós támogatása vagy egy sarlóspusztai panzióbővítés 100 milliós támogatása kiugrónak számít. A szállásbővítésekre pályázók többsége ugyanis néhány tízmilliót forintot kapott.

– Mindenki annyi pénzt kapott, amennyire pályázott, és még volt rendelkezésre álló forrás. A gazdasági társaságok esetében (csak turisztikai 1.2-es intézkedésben pályázhattak) az önerő magasabb, 50-70 százalék, így a támogatás csak 30-50% lehet. Ez azért van, mert a profitorientált szféra feltétel nélküli támogatása nem célja a ROPnak, az uniós támogatásoknak. Sokkal inkább cél olyan környezet megteremtése, amely aztán odavonzza a privát szférát is. Ez egyébként jól megfigyelhető például Balatonfüred és Barcs esetében is, ahol az uniós fejlesztések hatására rengeteg cég is beruházott és a továbbiakban is beruház majd.

Hogyan lehetne összefoglalni a ROP-on pályázatok tanulságait? Milyen gyakori hibákat vétettek a pályázatírók, mire érdemes különösen odafigyelni?

– A legfontosabb tanulság, hogy jó projektötletekre van szükség, és meg kell felelni a kiírásnak, nélkülözhetetlen a megfelelően kidolgozott pályázat és az időbeni beadás is. Mivel a keretek gyorsan kimerültek, ezért volt fontos és sok esetben döntő ez utóbbi szempont!

Még néhány kérdést engedjen meg, nem a regionális operatív programmal kapcsolatban. Megszületett-e már a műemlék fürdős pályázat eredménye?

– A pályázatra február 3-ig beérkezett támogatási kérelmek formai, tartalmi ellenőrzését követően a hiánypótlások megtörténtek. Az értékelést megelőzően most kezdődött a projektek helyszíni ellenőrzése. Előre láthatóan március utolsó hetében kerülhet sor a bíráló bizottsági ülésre.

Hogy áll a lovasturizmussal kapcsolatos törvény?

– A lovas szolgáltatásokról szóló miniszteri rendelet szakmai egyeztetése megtörtént, a tervezet hamarosan megjelenhet.

A budapesti konferencia-központra mikor írják ki a pályázatot?

– Az 5000 fős kongresszusi központ megvalósítása miniszterelnök úr december 19-i parlamenti beszédében elhangzottak szerint európai uniós támogatással valósulhat meg a 2007–2013 között a Közép-magyarországi regionális operatív program keretében. A projekt PPP konstrukcióban történő előkészítése folyamatban van. A pályázat meghirdetésére a II. Nemzeti fejlesztési terv operatív programjainak brüsszeli jóváhagyását követően kerülhet sor.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.