A projekt megvalósítása ez év őszén megkezdődött. Jól halad Martyn ház és a zarándokszállás felújítása, a Dzsámi rekonstrukciója, a belső terének restaurálása. A soron következő nagy lépés a Székesegyház és a Püspöki Magtár kivitelezési munkálatainak megkezdése lesz, de 2014. márciusig az összes még hátralévő fejlesztés útjára indul.
A püspökség tárgyalásokat folytat a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.-vel, a Janus Pannonius Múzeummal és az önkormányzattal arról, hogy a komplex turisztikai fejlesztések eredményeként létrejött különleges látványosságok bemutatására milyen módon működhetnének együtt annak érdekében, hogy ezek által minél több élményt nyújthasson a „mediterrán város” a Pécsre látogatóknak. Az egyházmegye idegenforgalmi tevékenységében már a jövőre is változásokat vezet be. Január elseje után a belépőjegy helyett adományukkal járulhatnak hozzá a Bazilika fenntartásának és működtetésének költségeihez a látogatók. Változás lesz az is, hogy a jövőben a püspökség működteti a tulajdonában lévő Dóm Kőtárat, megtartva a kiállítóhely eredeti jellegét, amely jól illeszthető a 2015-től teljesen megújuló egyházmegyei turisztikai kínálatba.
A Püspökvár titkai, a püspöki palotától a dzsámiig – a Pécsi Egyházmegye évezredes örökségének turisztikai vonzerővé fejlesztése című pályázatával a Pécsi Egyházmegye közel 1,5 milliárd forintot nyert az Új Széchenyi Terv Dél-Dunántúli Operatív Program keretén belül komplex turisztikai termékcsomagok kialakítására. A pályázati forrásból megvalósuló munkálatok a Püspöki Palotát és annak udvarát, a Székesegyházat, a Dzsámit, a Csontváry Múzeum épületét, a Magtár épületét, a Martyn házat és a Káptalan utcában a zarándokszállás épületét is érintik.
A beruházás során új vendéglátóhelyek és ajándékboltok nyílnak, valamint rendezvényterem is kialakításra kerül. A könnyű tájékozódást információs pontok biztosítják, a gyermekeket külön foglalkoztató műhely várja majd. Cél továbbá vetítő- és oktatótermek létrehozása is. Az épületeket akadálymentesítik, hogy az azok által nyújtott szolgáltatások a fogyatékkal élők számára is elérhetőkké váljanak.
A tervek szerint a felújítások 2015. év elejére elkészülnek, és abban az évben a Pécsi Egyházmegye már teljesen új turisztikai szolgáltatásokkal és egyedülálló látnivalókkal várja az érdeklődőket - pécsieket és turistákat egyaránt. Bíznak benne, hogy a fejlesztések eredményeként létrejövő, színesebb programkínálattal a vallási turizmus mellett a nem vallási, belföldi és határon túli turistákat is meg tudják majd szólítani.