2006-ban 4,8%-kal, 3,6 milliárd euróra nőtt a külföldiek által turisztikai szolgáltatásokra elköltött öszszeg, ugyanakkor a magyarok által külföldön elköltött pénz jelentősen csökkent: 2,1 milliárd eurót fordítottak utazásaikra, ami 11%-kal kevesebb, mint 2005-ben. Így a turisztikai egyenleg 38,9%-kos növekedést mutatott, ami 380 milliárd forint bevételi többletet jelentett a nemzetgazdaságnak.
Ez év januárban és februárban a hazai kereskedelmi szálláshelyek 3%- kal több, összesen 678 ezer vendéget fogadtak, akik 1 millió 714 ezer vendégéjszakát töltöttek el. A belföldi vendégforgalmat kiemelkedő növekedés jellemezte: a vendégek száma 6, a vendégéjszakák száma pedig 11%-kal emelkedett.
A jelenlegi EU-s költségvetési időszakban 324 milliárd forint uniós fejlesztési forrás áramlik az ágazatba a Regionális Operatív Programokból – emelte ki a miniszter. A régiók kiemelt turizmusfejlesztési céljai a turisztikai attrakciók, a kapcsolódó szolgáltatások fejlesztése és a desztinációmenedzsment kiépítése. A Turisztikai Célelőirányzat (TC) felosztásának irányelveit az ÖTM határozza meg és terjeszti a kormány elé, a beérkezett pályázatokról a szakmai bírálatot követően a miniszter hozza meg a végső döntést. A 2007-es keretösszeg: 9644,5 millió forint. Ebből turisztikai marketingre 4650 millió forint áll rendelkezésre. A turisztikai infrastruktúra fejlesztésére 530 millió forint jut, ebből a desztinációsmenedzsmentrendszer, a tájékoztató- és táblarendszer, a turisztikai kártyarendszer kialakítását, illetve a kisvasutak fejlesztését tervezik. A Turisztikai Célelőirányzat keretéből a Budapesti Tavaszi Fesztivál támogatására 224 millió forint, szúnyoggyérítésre 110 millió, a pályázatkezeléssel kapcsolatos feladatokra, az OIB és a RIB-ek működtetésére 360 millió, a kongresszusi központ előkészítésére 150 millió, az MT Zrt. átszervezésének pótlólagos költségeire 100 millió forint jut.
A kormány kiemelt programként kezeli a műemlék gyógyfürdők támogatását: a pályázatokra elkölthető keretösszeg 1,8 milliárd forint. A műemlék fürdők rekonstrukciójával és szolgáltatáskínálatuk korszerűsítésével egészségturisztikai központok létrehozása a cél. A támogatott pályázatok várható száma: 3-5 darab Projektenként legfeljebb 600 millió forint támogatás igényelhető. A beruházásnak legkésőbb 2008. október 31-ig meg kell valósulnia.
Regionális turisztikai pályázatok támogatására 890 millió forint áll rendelkezésre. A balatoni, valamint a budapest-közép-dunavidéki turisztikai régió 130-130 millió forintos, a további 7 turisztikai régió pedig egyenként 90 millió forintos pályázati kerettel rendelkezik. A meghirdetett pályázatok legfontosabb témái a turisztikai rendezvények, a termékfejlesztés, a marketingeszközök támogatása, a turisztikai hálózatok, klaszterek kiépítése.
Kulturális turisztikai rendezvények támogatására a Nemzeti Kulturális Alappal közösen rendelkezésre álló keretösszeg 300 millió forint. Sportesemények támogatására 174 millió forint jut.