Kedden Luxembourgban miniszteri szinten tartottak EU-Montenegró társulási tanácsülést. Az ezt követő közös sajtótájékoztatón mind a soros magyar EU-elnökséget képviselő Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára, mind pedig a legfőbb uniós végrehajtó testület, az Európai Bizottság nevében nyilatkozó Stefan Füle bővítési EU-biztos azt mondta, hogy Montenegró jelentős haladást ért el az uniós tagságra való felkészülés terén. Milan Rocan montenegrói külügyminiszter bizakodóan szólt arról, hogy a jövőre esedékes társulási tanácsülésen már beszámolhatnak a csatlakozási tárgyalássorozat kezdeti eredményeiről is.
Németh Zsolt szerint
most, amikor Horvátország már nagyon közel került a csatlakozási tárgyalások lezárásához, Montenegró veszi át az élenjáró szerepet a balkáni országok közt az unió bővítési folyamatában. Ahhoz azonban - tette hozzá -, hogy a már hivatalos tagjelölti státust elnyert Montenegró még az idén tárgyaláskezdési időpontot is kapjon, arra van szükség, hogy a következő hónapokban teljesítse az unió által meghatározott feltételeket a felkészülés során.
A magyar államtitkár külön méltatta, hogy Montenegró multikulturális társadalmat épít, és a kisebbségi jogok, illetve a választási rendszer szabályozása tükrözi az ország többszínűségét, ami modellértékű lehet a többi nyugat-balkáni ország számára.
Füle biztos
kiemelte a montenegrói kormány nyitottságát a civil társadalom, illetve a média irányában. Döntő súlyú reformok vannak folyamatban, és most az a feladat, hogy ezeket végigvigyék, koherenssé és fenntarthatóvá tegyék - mondta
A sajtótájékoztatón elhangzottak szerint az Európai Bizottság októberben ad értékelést Montenegróról, Macedóniáról és Szerbiáról, ezen országok elért eredményeiről haladásáról. Az értékelés fényében a tagállami kormányokat képviselői tanácsban ajánlásokat dolgoznak ki a további lépéseket illetően, majd várhatóan a decemberi EU-csúcson uniós döntés születik arról, továbbléphetnek-e a szóban forgó országok a csatlakozási folyamatban.
A dolgok kedvező
alakulása esetén Montenegró tárgyaláskezdési időpontot kaphat, ami vélhetőleg a jövő év eleje lenne. A csatlakozási tárgyalássorozat helyzetértékeléssel, a nyitott témák "leltárba foglalásával" kezdődik majd. Szerbia még nem EU-tagjelölt, így a felkészülés eredményes folytatása esetén arra számíthat, hogy ezt a jogállást megkapja. Diplomáciai források nem tartják kizártnak, de túlzottan valószínűnek sem, hogy a szerbeknek egyben rögtön tárgyaláskezdési időpontot is felajánl az unió.
Sajátos helyzetben van
Macedónia: ez az ország
csak a Görögországgal fennálló, mindmáig rendezetlen névvitája miatt nem
kezdheti meg egyelőre a csatlakozási tárgyalásokat. Ha az elkövetkező
hónapokban áttörés következne be a volt jugoszláv tagköztársaság Athén
számára is elfogadható elnevezésének ügyében, akkor a macedónok is
remélhetnék a csatlakozási tárgyalások kezdő időpontjának kitűzését.
Uniós források ugyanakkor óvatosságra intenek, és felhívják a figyelmet
arra: a mostani válságos görögországi helyzet - a pénzügyi krízisből
kinőtt belpolitikai válság, a kormányzat felettébb ingatag pozíciója -
nem kedvez annak, hogy a görög kormány az eddiginél nagyobb
rugalmasságot tanúsítson a macedón névvitában.
Forrás: MTI