Arról tárgyalnak, hogy közös munkával milyen eredményeket értek el eddig a projekt megvalósítására. Várhatóan előkészítik a közös program jövő májusi zárását is. Mint az intézetvezető főiskolai tanártól megtudtuk, a 2011-ben indított projektben Görögország, Olaszország, Magyarország, Moldávia, Szlovénia, Horvátország, Románia és Bulgária szakmai tudományos intézetei vesznek részt. A munkát az athéni Égei Egyetem irányítja és fogja össze. Az együttes munkában hazánkat partnerként a gyöngyösi főiskola képviseli. Az intézet ebben közreműködő tanárai az elmúlt időszakban Magyarország keleti részének három megyéjében térképezték fel a kulturális örökség értékeit.
Hevesben, Borsod-Abaúj-Zemplénben és Hajdú-Biharban folytattak erre vonatkozó kutatásokat. Emellett újszerű technikával, digitális fotókra és hangos filmekre rögzítették a nevezetességeket. Többek között Gyöngyösön, a Ferences templomban és műemlék könyvtárban, a Felsővárosi templom kincsárában, a Mátrában, az ország legmagasabb csúcsán Kékestetőn a kilátónál, a történelmi múltú egri várban, továbbá Poroszlón a Tisza-tavi Ökocentrumban, a Világörökséghez tartozó borvidéken Tokaj-hegyalján, a különleges magyar tájként számon tartott Hortobágyon és Debrecenben több örökségi helyen dolgoztak.
Az összegyűjtött anyagot a következő hónapokban úgynevezett mozgó múzeumban mutatják be Szlovéniában, Horvátországban, Bulgáriában és Romániában. Jelenleg egy bukaresti kiállítás keretében láthatók, a projektben közreműködő ottani partner intézetben.
A mostani projekt az EU Dél-Kelet Európai Nemzetközi Együttműködési Programja keretében valósul meg, kétmillió eurós támogatással. Ezzel is szeretnének mintát szolgáltatni azoknak a dél-európai országoknak, akik szeretnének az unióhoz csatlakozni.
Dr. Dávid Lóránt elmondta, hogy a maribori találkozón - az eddigi tapasztalatokat összegezve - újabb közös projektekről is szó lesz a további együttműködéshez. Ezek elsősorban turisztikai termékfejlesztésre, tematikus útvonalak kialakítására irányulnak, melyeket a résztvevő országok kulturális örökségére alapoznak.