A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége már hosszú évekkel ezelőtt felismerte, hogy a szálláshely szolgáltatás mellett egyre komolyabb hangsúlyt kell fektetnie az egyéb szolgáltatások, programok fejlesztésére, mely csak akkor lehet eredményes, ha keresi az együttműködés lehetőségét szakmai és érdekvédelmi társszervezetekkel, elsősorban azokkal, melyek hatóköre országos és regionális, megyei szervezetekkel is rendelkeznek.
Ezért a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) kezdeményezte, hogy partnerszervezeteivel közösen hozzanak létre egy országos és helyi, térségi érdekképviseleti konzorciumi ernyő hálózatot, amelyben önálló jogi személyiségét megőrizve, de az összefogással megerősödve ki-ki képviselheti szakmája érdekeit.
A 2003-tól kezdve megkötött együttműködési szerződések, és a közös munka képezte a 2009 márciusában elindult Idegenforgalmi és Kulturális Vidéki-falusi Érdekképviseleti Ernyőhálózat TÁMOP - 2.5.1/07/1-2008-0152 pályázat alapját és adta meg annak lehetőségét annak, hogy a falu idegenforgalmát elősegíteni képes szervezetekkel szorosabb és tartós együttműködés alakulhasson ki, a helyi és térségi komplex turisztikai termék megvalósítása érdekében, központi és helyi szinteken egyaránt.
A konzorcium által létrehozott „Idegenforgalmi és Kulturális, Vidéki-falusi Érdekképviseleti Ernyőhálózat”működésének segítségével a konzorcium tagjainak helyi képviselői, illetve a helyi gazdasági, közigazgatási és társadalmi szervezetek, szerveződések egy új szoros partnerség keretében dönthetnek, térségük turizmusának működéséről, fejlődéséről, jövőjéről és így bizonyos értelemben saját sorsuk „kovácsai” lehetnek.
Az együttműködés segítségével megerősödtek a civil kapcsolatok a megyékben, a 19 megye egyes IKUVÉH irodáiban lehetővé vált a munkahelyteremtés elsősorban a tartósan munkanélküliek, hátrányos helyzetűek, diplomás pályakezdők, valamint a GYED-ről visszatérő többgyermekes anyák részére, valamint a képzések is jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a végzett hallgatók munkalehetőséghez jutottak a helyi Tourinform irodákban, TDM-ekben. Sor került a megyei IKUVÉH irodák informatikai felszerelésére is, 19 komplett számítógép vásárlásával. Az online marketing fejlesztéseknek köszönhetően közös, IKUVÉH honlap és elektronikus hírlevél lett kialakítva.
Az együttműködés során közös szakmai és turisztikai kiadványok jelentek meg. Így az Országos Szálláshely katalógus „Vidéki Vendégváró 2010” néven, az „Országos Falusi Eseménynaptár”, valamint szakmai tájékoztató füzetek az IKUVÉH szervezetek civil tevékenységéről, illetve a falusi porták szakosodásáról.
Jelentőségük miatt ki kell emelnünk az IKUVÉH képzéseket. A Vidéki Turizmus menedzser képzésen 5 képzőintézményben összesen 219 fő vett részt, akik a 14 modulból álló, összesen 120 órás képzésen a szakma neves képviselőitől hallhattak előadásokat. A Magyar Turizmus Zrt által finanszírozott 168 órás Tourinformátor képzésre összesen 56 fő jelentkezett, ahol a hallgatók szintén közismert szakmai előadók adtak konzultációs órákat.
Az Idegenforgalmi és Kulturális, Vidéki-falusi Érdekképviseleti Ernyőhálózat konzorcium tagjai az elmúlt 18 hónapos sikeres pályázati együttműködés tapasztalataira és eredményeire tekintettel vállalják, hogy a jövőben is, egymást segítve, együtt kívánják működtetni, amelyben a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetség továbbra is vállalja a koordináló feladatok ellátását. A rendezvény zárásaként az összefogásban résztvevő civil szervezetek egy szándéknyilatkozat aláírásával erősítették meg az együttműködés, a közös munka folytatását.
A tervek szerint folytatódik a vidéki-falusi gazdasági és kulturális szolgáltatások bővítése, a jogszabályi háttér megteremtése és előmozdítása, a specializációk kialakítása, a szolgáltatásokra vonatkozó minősítés kritériumrendszerének kiterjesztése, a Vidéki Turizmus menedzser és a Tourinformátor képzés, valamint német nyelvi képzés, valamint a közös marketing tevékenység minden lehetséges módon. A másfél éves projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg. Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege 26 561 538 Ft.