Muzsikáló angyalok, aranylikőr, borostyán

Itt a nyár, mi pedig ki sem látszunk a pálmafás, tengerpartos, sütkérezős – henyélős üdüléskínálatból. De mit tegyen az, aki valami másra, esetleg többre vágyik? Ahol a biztonság kedvéért akad azért tengerparti üdülőparadicsom, és kulturális örökségünk egész tárháza is megtalálható.

Aki így elsőre nem találná ki, Lengyelországról, azon belül is Észak-Lengyelországról van szó. Mielőtt a magyarok körében, úgy tíz éve megindult volna a „ki jön haza barnábban?” című nyaralási verseny, a fesztiváljairól is ismert, elit gyógyüdülőhelyen, a Baltitenger partján fekvő Sopotban még külön szállodát tartottak fenn honfitársainknak, amely folyamatos töltéssel üzemelt. Sopotba nem is elsősorban a víz, sokkal inkább az asztmatikus bántalmakra javallt jódos levegő vonzza a turistákat, no meg az a messze tűnt, nosztalgikus érzés, amikor esténként, egy-egy nagyszerű koncert után a Grand Hoteltől végigkorzózik az ember Európa leghosszabb mólóján.

Lengyelországban itt fenn, északon is lehet fürdeni. Sopottal szemben, a Gdanski öböl túloldalán 34 kilométer hosszú földnyelv nyúlik a tengerbe. A különleges Hel félsziget roppant keskeny: legszélesebb részénél mindössze 3 kilométer húzódik víz és víz között. A terület az ország első nemzeti parkja, amíg a szem ellát, lila rododendronbokrokkal. Sekély strandjainak kristálytiszta vize könnyen felmelegszik, nem csoda hát, hogy a félsziget végén fekvő festői halászfalu a végállomása számtalan lengyel vasútvonalnak.

Sopot tőszomszédságában helyezkedik el a Magyarországon méltatlanul kevéssé ismert hansagyöngyszem, Gdaňsk. Ez a három balti-tengeri város; Gdaňsk, Sopot és Gdynia összenövéséből alakult, úgynevezett Hármasváros központja. A 14. századtól virágkorát élő hansaváros mindig is a térség egyik legfontosabb kereskedelmi és kézművesközpontjának számított. Kikötőjébe egész Európa számára érkezett a búza, amelyet a ma már műemlék daruval csörlőztek fel a régi búzaraktárba.

A Długa (Hosszú) utca keskeny, sokablakos, csodálatos színekkel pingált házairól senki sem mondaná meg, hogy az eredetileg ott állt, 16. századi épületek pontos másai. Lengyel restaurátorok kifogástalan munkájának köszönhető, hogy Gdaňsk mára visszanyerte régi arcát, még abból az időből, mielőtt a második világháború bombái a földdel tették egyenlővé.

Hála a kiváló építész szakembereknek, Gdaňskban ma is végig lehet sétálni a világ egyik legkülönösebb utcáján. Aki járt a macskaköves, szűk, szokatlan lépcsőkkel teli Mária utcán, az többé nem felejti ezt az élményt. Gdaňsk legfőbb erénye, hogy folyamatos meglepetésekkel tud szolgálni. Európa legnagyobb téglából épült gótikus templomában, a Mária bazilikában csillagjegyeket ábrázoló zodiákus óra nyűgözi le a turistát. Ádám és Éva veri minden egészkor a ritmust az órából előbújó négy evangélista és a tizenkét apostol körmenetéhez. A város széli Oliwa park székesegyházának műemlék orgonája hasonlóan meseszerű. Ez nem csupán hangszer, hanem mozgalmas rokokó dombormű, amelyen játék közben „megelevenednek” a fából faragott angyalok, és diszkrét taglejtésekkel fújni kezdik harsonáikat. A park buja botanikus kertje, alagútszerű fasorai is „megérnek egy misét”.

Gdaňsk évezredek óta híres borostyánjáról. Ezen a vidéken veti ki a tenger a legtöbb megkövesedett sárga fenyőgyantát, amelyek foglyai nem egyszer őskori rovarok. Már a Római Birodalom alatt is nagy kincsnek tekintették a borostyánt, olyannyira, hogy a kereskedők akár a Földközi-tenger partvidékéről eljöttek érte. A gyönyörűen megmunkált ékszerek nem csak szépek, kiváló gyógyhatásúak is. Javallottak például a pajzsmirigy és a bőr megbetegedéseire.

A város másik kincse az átlátszó, gyógynövényekből készült finom likőr, 23 karátos aranyforgáccsal. A legenda szerint a Goldwasser az egyetlen ital, amely rózsássá tudja varázsolni a lengyel fehérnép halovány arcát.

Ha a terjedelem engedné, hosszan lehetne még sorolni, hogy miért érdemes felutazni Észak-Lengyelországba. Legyen az most az utolsó érv, hogy az odajutást megkönnyíti a tavaly nyitott gdaňski repülőtér, ahová Magyarországról jó a csatlakozás, és a jegyárak is jutányosak.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.