Forte Cultura elnevezésű kétéves programsorozat részeként szervezett tapasztalatcserén német, olasz, román, szlovák, lengyel és cseh előadók nyújtanak betekintést erődjeik hasznosítási koncepciójába, valamint bemutatják a Magyar Nemzeti Múzeumhoz tartozó várak - Visegrád, Esztergom, Sárospatak és Sümeg várának - kulturális és turisztikai hasznosítását - mondta el Kalmár Zita marketingmenedzser.
Két előadás is foglalkozik a határokon átnyúló komáromi erődrendszer hasznosítási stratégiájával, illetve Magyarország és Szlovákia együttműködésével az erődök fejlesztése érdekében.
A Forte Cultura projektben 12 partnerszervezet és hat társult intézmény dolgozik együtt egy kulturális és turisztikai útvonal létrehozásért, amellyel a Közép-Európa térség kiválasztott erődjei - köztük az erődrendszer magyarországi elemei - pályázhatnak az Európa Tanács által adományozható European Cultural Route címre.
A Monostori Erőd a komáromi erődrendszer tagjaként 1850 és 1871 között épült. Az örökkévalóságnak épített létesítmény azonban elkészültével szinte egy időben, a korszerű haditechnika megjelenésével elvesztette hadászati jelentőségét. Az első világháború békeszerződése az erődrendszert kettévágta.
Az erődöt a második világháborúban a felek alkalmanként gyűjtőtábornak használták, majd a szovjet csapatok lőszerraktárat rendeztek be a két méternél vastagabb falak mögött. Kivonulásuk után megkezdődött és a mai napi tart a fejlesztés létesítményben, mely Magyarország legnagyobb területű műemléke.
Szombaton adták át a Monostori Erőd felújított dunai bástyáját, ahol 440 millió forintos beruházással 1200 négyzetméteres kiállítóteret és turisztikai központot alakítottak ki, valamint a Dunán új pontont létesítettek, amely fogadni tudja az erődnél kikötő hajókat.
A dunai bástya korábban üresen álló alsó szintjén a folyami áruszállítás hőskorát, a dunai hadihajózás történetét és a Duna-menti mesterségek - halászat, aranymosás, hajóácsok - hagyományait bemutató kiállításokat rendeztek be.
Forrás: MTI