A magyar önkéntes fiatalok továbbra is komoly szerepet vállalnak a nemzetközi fejlesztésben, lelkesedésükön és elkötelezett segítségnyújtásukon keresztül aktívan részt vesznek a rászoruló társadalmak fejlődésében. Ez az egyik hazai tapasztalata a Fiatal Európaiak Globális Nevelési Hálózata (GLEN) elnevezésű nemzetközi önkéntes szervezet éves konferenciájának, amely 2013. március 20-24. között Budapesten került megrendezésre.
„Hazánk szorosan együtt működik a nagy nemzetközi önkéntesküldő szervezetekkel, büszkék vagyunk arra, hogy az Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában dolgozó magyar önkéntes fiatalok komoly szakmai munkát végeznek, elősegítve a hátrányosabb helyzetű társadalmak fejlődését, integrálódását.” – mondta Reicher Péter, a konferenciát szervező Magyar Önkéntesküldő Alapítvány elnöke, a Nemzetközi Önkéntesküldő Szervezetek Szövetségének (FORUM) elnökségi tagja.
A konferencia több mint 90 résztvevője Ausztriából, Csehországból, Észtországból, Franciaországból, Lengyelországból, Lettországból, Litvániából, Magyarországról, Máltáról, Németországból, Szlovákiából és Szlovéniából érkezett. Hazánkat három önkéntes képviselte, Ilyés Ilona, aki Madagaszkáron segítette elő a környezettel és környezetvédelemmel kapcsolatos tudatosságot és nevelést; Rajmon Zsófia, aki Nairobi szegénynegyedében, a kenyai Kibérában foglalkozott a közbiztonság és a higiéniai körülmények javításával, a mélyszegénység felszámolása érdekében; valamint Halmos Máté, aki Etiópiában segítette elő a női vállalkozásokat marketing és IT támogatással.
A GLEN a német szövetségi kormány alá tartozó fejlesztési szervezet által életre hívott nevelési program. A GLEN program fiatal európai önkénteseket küld ki fejlődő országokba, hogy ott különböző fejlesztési programokban vegyenek részt, majd hazatérésük után tapasztalataikat minél szélesebb körben osszák meg saját környezetükben. A fejlesztési projektek többek között a helyi környezetvédelem, ökoturizmus, a helyi oktatás és egészségügy fejlesztésén, és az árva gyerekek helyzetének javításán keresztül segítik elő az afrikai és ázsiai országokban a fenntartható fejlődést. A program fő célja az, hogy érzékennyé tegye az önkénteseket, és rajtuk keresztül az európai társadalmat a globális problémák iránt, hangsúlyozva a világ országainak egymásra utaltságát ezen problémák megoldásában. A GLEN programon keresztül eddig 20 magyar fiatal 10 országban hajtott végre projektet. Jelenleg Ghánában és Guineában dolgoznak magyar önkéntesek a GLEN program keretében.
Idén szeptemberben a Maliban kitört polgárháború miatt a szomszédos Guinea helyett – biztonsági okokból - ismét Ghánába és Beninbe utaznak ki újabb magyar önkéntesek.
Magyarország jelentős szerepet játszik a nemzetközi önkéntesküldő szervezetek munkájában, 2009 októberében – szintén a Magyar Önkéntesküldő Alapítvány szervezésében - Budapesten tartotta éves kongresszusát a Nemzetközi Önkéntesküldő Szervezetek Szövetsége. Szintén egy magyar szakember, Martoni András tölti be a GLEN program operatív működéséért felelős hálózati koordinátor feladatkört.
A Magyar Önkéntesküldő Alapítvány 2003-óta működik, elsődleges célja, hogy magyar önkéntes fiatalokat és fejlesztési szakembereket közvetítsen ki különböző hosszúságú nemzetközi humanitárius és fejlesztési projektekbe. Önkénteseik jelenleg három különböző program keretében Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában és Európában dolgoznak.