A sajtóbeszélgetés vendégei Dr. Horváth Viktória, az NGM turizmusért felelős helyettes államtitkára, Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese és dr. Deák Imre a Danubius szállodalánc vezérigazgatója voltak, közöte lapunkkal a Magyar Turizmus Zrt.
Dr. Horváth Viktória, az NGM turizmusért felelős helyettes államtitkárának véleménye szerint az idei főszezon minden idők legmagasabb forgalmát hozta a turizmusban. Nemcsak a vendégek és a vendégéjszakák számában regisztráltak növekedést a KSH augusztusi adatai szerint, hanem a szállásdíj-bevétel is növekedett az év első nyolc hónapjában. A statisztikai hivatal adatai szerint az év első nyolc hónapjában 6,1 millió vendég több mint 16,2 millió vendégéjszakát töltött el a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 5,6 a vendégéjszakáké 4,7 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest, a bevételek 10,5 százalékkal emelkedtek.
A kiváló eredményekhez egyértelműen hozzájárult a SZÉP Kártya, hisz a kártya bevezetése folyamatosan ösztönzi a belföldi turizmust és élénkíti a gazdaságot is. A belföldi turizmus növekedése a 2011-ben bevezetett új juttatásnak köszönhető, a kereskedelmi szálláshelyek SZÉP Kártyából származó bevétele az összes belföldi szállásdíj bevételük ötödét teszi ki.
Jelenleg a 866 ezer kártyabirtokos majd 50 ezer elfogadóhelyen fizethet a SZÉP kártyával, és idén száz ezer fővel nőtt a kártyabirtokosok száma. Augusztus végéig 121 milliárd forint feltöltés érkezett a munkáltatók részéről a kártyákra, ami azt jelenti, hogy a SZÉP kártya legalább egymillió ember nyaralását, pihenését, étkezését, egészségmegőrzését segítette a nyári főszezonban.
A kártyának fontos gazdaságfejlesztő szerepe van vidéken, bevezetése óta már közel 93 milliárd forint bevételhez jutott a több tízezer, 80%-ban vidéki kkv elfogadóhely a kártya révén. A beutazó turizmus továbbra is markánsan emelkedik, a külföldi vendégek számára egyre vonzóbb Magyarország.
Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese szerint a turisztikai főszezonra vonatkozó kedvező mutatók bizakodásra adnak okot.
„Hazánk esetében a turizmus gazdasági és társadalmi jelentősége vitathatatlan. A munkahelyek körülbelül 13%-át a turizmus generálja közvetlenül vagy közvetve. Éves szinten több mint ezer milliárd forint bevételt köszönhet a magyar gazdaság a turizmusnak közvetlenül. Az ágazat eredményei már 2011-ben meghaladták a válság előtti szintet. 2012-ben pedig még az új rekordot felállító 2011-es év eredményeit is túlszárnyaltuk. A vendégéjszakák száma a 2007-ben mért adatokhoz képest összesen 8,3%-kal emelkedett tavaly, ami a belföldi vendégforgalom 4,6%-os és a külföldi vendégforgalom 12,0%-os növekedésének köszönhető. A szállásdíjbevételek pedig 8,4%-os növekedést mutattak 2012-ben, a válságot megelőző évhez viszonyítva. A siker záloga éppen az, hogy reagálni tudtunk a piaci változásokra, újabb és újabb piacokon jelentünk meg, újabb és újabb célcsoportokat szólítottunk meg.”– mondta Horváth Gergely.
A növekedés idén is folytatódott.
A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) augusztusban kiadott World Tourism Barometer jelentése szerint, az év egészét tekintve arra számít a UNWTO, hogy nemcsak a korábbi 3-4%-os előrejelzés maximumát fogja elérni világszinten a nemzetközi turistaérkezések számának növekedési üteme, hanem éves szinten akár meg is haladhatja korábbi prognózisukat.
Az Európai Turisztikai Bizottság (ETC) legfrissebb előrejelzése szerint az Európába irányuló nemzetközi turistaérkezések száma 2013-ban 2,1%-kal fog emelkedni 2012-höz képest. A legközvetlenebb versenytársakat jelentő közép-európai és balti országok csoportjában (Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia és Szlovákia) 2013-ra 3,4%-os növekedést vár az ETC, ismét javítva előző negyedéves előrejelzésén.
Az európai és a világszintű előrejelzésekhez képest Magyarországon a nemzetközi átlagnál még nagyobb ütemben, 6,6%-kal nőtt a külföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken 2013 első nyolc hónapjában.
2012. volt az első év, amikor a világ utazóinak száma átlépte az 1 milliárdot! A UNWTO becslése szerint ez a szám 2030-ig az 1,8 milliárdot is eléri. A növekedés nagymértékben köszönhető az úgynevezett távoli, feltörekvő küldőpiacoknak, melyek hatalmas potenciált jelentenek Magyarország számára is.
Forrás: Turizmus Online