Jelenleg is folyamatosan érkeznek be az újabb pályázatok és jelentkezések. A védjegyes termékek palettája is egyre színesebb: a szörpök, gyümölcslevek, pálinkák és borok mellett szalámik, kolbászok, kézműves termékek, lekvárok, mézek és sajtok is megtalálhatók. Olyan különlegességek is viselik a címet, mint például a szarvasgombás fűszervaj, különböző medvehagymás termékek, tökmagolaj, vagy éppen az őrségi dödölle. Emellett egyes nemzeti parkok területén már védjeggyel ellátott szálláshelyek is várják a látogatókat.
A Nemzeti Parki Termék Védjegy működtetésében hazánk mind a tíz nemzeti parkja aktívan részt vesz. A védjegy népszerűségét jól jelzi, hogy egyre több magyar és külföldi látogató keresi a hagyományos értékeket, az adott régió bio- és kézműves termékeit, vagy éppen a település kézműves mestereit. A védjegy egyik fő célja éppen az, hogy a természeti erőforrások fenntartása és védelme mellett hozzájáruljon a térségi ökoturizmus minőségi fejlődéséhez.
A védjegy garantálja, hogy az előállított termék védett természeti területen vagy Natura 2000 területen, elsősorban helyi alapanyagokból, a helyi hagyományok figyelembe vételével készült. Célja, hogy támogassa azokat a helyi termelőket és szolgáltatókat, akik ezeken a különleges tájakon, hagyományos módon és a természetvédelem érdekeivel összhangban gazdálkodnak.
Nemzeti parkjaink látogatottsága is évről-évre növekszik, tavaly elérte az 1,4 millió főt a regisztrált látogatók száma. Vagyis ennyien váltottak jegyet valamelyik ökoturisztikai létesítménybe. A nemzeti parkok növekvő népszerűségéhez nagyban hozzájárultak az elmúlt uniós támogatási ciklusban (2007 és 2013 között) lezajlott beruházások, amelyek döntő többsége 2010 után valósult meg. Összesen 25,6 milliárd forint értékű természetvédelmi fejlesztés történt több mint 120 ezer hektáron.
A természeti értékek megőrzése érdekében mintegy 70 ezer hektáron állították helyre a
leromlott állapotú élőhelyeket, illetve több mint 50 ezer hektáron teremtették meg az aktív természetvédelmi területkezelés – mint a rendszeres kaszálás, vagy legeltetés – feltételeit. Az elmúlt években összesen 35 erdei iskolát újítottak fel vagy bővítettek, emellett 11 védett gyűjteményes kert és 10 védett történeti kert helyreállítása történt meg vagy zajlik jelenleg is.
A Magyarországon található ökoturisztikai létesítmények felét, mintegy 300-at a nemzeti parkok üzemeltetik. A Vidékfejlesztési Minisztérium célja, hogy felhívja a figyelmet hazánk nemzeti parkjaira, ökoturisztikai kínálatára és az ország természeti értékeire.
Ezért is indította el a tárca ebben az évben a magyar nemzeti parkok kampányát. Ennek részeként egységes arculattal, közös logóval jelennek meg a nemzeti parkok, illetve egy helyen érhetők el a legfontosabb információk, így például a természeti örökségi helyszínek bemutatását szolgáló gazdag kínálat. Megújult a nemzeti park igazgatóságok központi weboldala (www.magyarnemzetiparkok.hu) és Facebook-profilja, emellett folyamatosan készülnek a parkok ökoturisztikai kínálatát bemutató kiadványaink.
Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium
Forrás: Élelmiszer Online