Az ITB Berlin megbízásából az IPK International elemzést készített, amelyben a BRICországok (Brazília, Oroszország, India, Kína) kiutazóturizmusának volumenét és fejlődését vizsgálta az utóbbi öt év során. A kiutazások száma minden BRIC-országban nőtt a vizsgált időszakban, bár különböző mértékben. Oroszországé a vezető szerep, őket követi Kína, Brazília és India – most még – jóval lemarad mögöttük. Mind a négy ország dinamikus gazdasági fejlődést produkál, a külföldi utazások terén azonban a BRIC-országok nem egységesek. Az ITB Berlin által megrendelt World Travel Monitor-elemzés szerint nincs egyenes arányosság a külföldi utazások alakulása, valamint a gazdasági fejlődés és a népsűrűség között.
Az élen Oroszország
Oroszország hiába a legritkábban lakott terület ezen országok között, és a gazdasága is csak a harmadik helyen áll a BRIC-államok versenyében, a kiutazóturizmusban mégis övé az elsőség. Az orosz polgárok 1,3-szor annyi utat vállalnak évente, mint a kínaiak, 3,4-szer annyit, mint az indiaiak és 4,6-szor többe t, mint a brazilok. Oroszország a kiutazások növekedésének szempontjából is az első helyen áll. Öt évvel ezelőtt 15,9 millió orosz és 13 millió kínai turista utazott külföldre. Tavaly 23,8 millió orosz és 18,3 millió kínai látogatott külföldre (nem számítva Hongkongot és Makaót). Ez azt jelenti, hogy az utóbbi öt év során az oroszok utazási kedve 50%-kal emelkedett, míg a kínaiak esetében a növekedés „csupán” 41%-os volt!
Jönnek fel a brazilok
Az abszolút számokat tekintve Brazília és India kiutazóturizmusa a többi BRIC-országhoz képest most még igen nagy lemaradásban van. Az indiaiak külföldi utazásainak száma 7 millió, Brazíliáé 5,2 millió volt 2011-ben. Az utóbbi öt év során azonban lendületesen fejlődnek ezek a küldőpiacok: Indiában a külföldi utak száma 30%-kal nőtt ez idő alatt (2006-ban európai uniós társai. A „négyek” polgárai 2011-ben 54 millió külföldi utat vállaltak, hozzávetőlegesen hatodannyit, mint az EU polgárai (345 millió). Ugyanakkor azonban a BRIC-országok kiutazóturizmusa fokozatosan növekszik. Öt évvel ezelőtt a BRIC-országok polgárai még kilencszer kevesebbet utaztak külföldre, mint az európaiak. Globális felzárkózás „A BRIC-országok, különösen Oroszország kiutazóturizmusa rendkívül ígéretes a fogadó országok turizmusának szempontjából. A BRIC-országok fokozatosan felzárkóznak a nagy európai utazó nemzetek mellé, nemcsak gazdasági értelemben, de a külföldre utazások terén is” – nyilatkozta a kutatás eredményeit összefoglalva dr. Martin Buck, a Messe Berlin Competence Center Travel and Logistics illetékes igazgatója.még csak 5,4 millió volt), a brazilok kiutazásai pedig 85%-kal nőttek (2006-ban a brazilok összesen mindössze 2,8 millió külföldi utat vállaltak). Brazília számadatai ugyan alacsonyabbak, és a gazdasági növekedés is lassabb, mint Indiában, de a brazil piac bővülése sokkal dinamikusabb. Kína és Oroszország forgalmát ös szehasonlítva az orosz növekedési arány sokkal magasabb, mint Kínáé. Ez azt jelenti, hogy nem vonhatunk párhuzamot a gazdasági fejlettség és a külföldi utazások száma között, tekintve, hogy a kínai gazdasági növekedési ráta a legmagasabb a vizsgált országok között.
Hatodannyit utaznak, mint az uniós polgárok
A BRIC-országok 3 milliárdos népessége jelenleg még lényegesen kevesebbet utazik külföldre, mint európai uniós társai. A „négyek” polgárai 2011-ben 54 millió külföldi utat vállaltak, hozzávetőlegesen hatodannyit, mint az EU polgárai (345 millió). Ugyanakkor azonban a BRIC-országok kiutazóturizmusa fokozatosan növekszik. Öt évvel ezelőtt a BRIC-országok polgárai még kilencszer kevesebbet utaztak külföldre, mint az európaiak.
Globális felzárkózás
„A BRIC-országok, különösen Oroszország kiutazóturizmusa rendkívül ígéretes a fogadó országok turizmusának szempontjából. A BRIC-országok fokozatosan felzárkóznak a nagy európai utazó nemzetek mellé, nemcsak gazdasági értelemben, de a külföldre utazások terén is” – nyilatkozta a kutatás eredményeit összefoglalva dr. Martin Buck, a Messe Berlin Competence Center Travel and Logistics illetékes igazgatója.