Mint, Szabó Géza, a szövetség elnöke elmondta, az október elsején kezdődő és 2010. szeptember végéig tartó projekt elsődleges célja egy környezetbarát, vendégfogadói hálózat, valamint egy ehhez kapcsolódó minősítési rendszer kialakítása a régió természetvédelmi területeinek közelében található településeken.
E rendszernek Európában komoly hagyományai vannak, az unión belül külön emblémával jelzik az ilyen szálláshelyeket. A falusi turizmus szolgáltatásait igénybe vevők több mint fele külföldön már odafigyel arra is, hogy az adott vendéglátóhely az úgynevezett öko-címkével rendelkezik-e, ugyanis e cím tulajdonosai nemcsak a magas minőségi elvárásoknak felelnek meg, hanem környezettudatos energia- és a vízgazdálkodást folytatnak, odafigyelnek környezetük természeti, szellemi és tárgyi értékeinek megőrzésére is.
Kitért arra is, hogy az általuk, országosan egyedülálló módon kiépítésre kerülő öko-porta hálózatba elsősorban azok a már három, vagy négy margarétás, minősített falusi vendéglátók kerülhetnek be, amelyek környezetbarát módon működtetik szálláshelyeiket, valamint nagy hangsúlyt fektetnek a helyi ízek, ételek, termékek népszerűsítésére. Várhatóan az első ilyen emblémával rendelkező szálláshelyek 2010. nyarán fogadhatják a vendégeket a Kelet-Mecsek, valamint Orfű, Abaliget, Cserkút környékén. A célok között szerepel az új vidéki turisztikai minősítési rendszer országossá történő kiterjesztése.
A szövetség elnöke hangsúlyozta, a régió általános turisztikai mutatóival szemben a falusi turizmus évről évre jobb eredményeket produkál. A külföldiek 5000, míg a belföldiek 40.000 vendégéjszakát töltenek Baranyában, Tolna megyében ez a szám eléri tízezret, míg Somogyban harmincötezer körüli, a régióban a vendégéjszakák száma összességében eléri a nyolcvanezret, ami a falusi vendéglátóhelyeken országosan eltöltött vendégéjszakák tíz százalékával egyenlő.