Számomra viszont az volt a legmeglepőbb – amikor életemben először, tavaly októberben itt jártam –, hogy végre egy olyan helyre jutottam el, amelyet még nem árasztottak el a turisták. Pedig a tenger 34 fokos, a jólét szemmel látható és kézzel tapintható. Ráadásul, ha az ember először jár a Közel-Keleten és az arab kultúrát se nagyon ismeri, akkor egymás után érhetik és érik is meglepetések.
Az Ománnal kapcsolatos, mindent eldöntő első élmény már a repülőgépen bekövetkezett. Az amszterdami átszállás után, egy éjszakát átutazva holtfáradtan, de ujjongva pillantottam meg a gép ablakából a varázslatos ománi napfelkeltét. Mindezt októberben, amikor Budapesten már az átmeneti kabát volt az uralkodó ruhadarab.
Igaz, a második élmény már nem volt ennyire pozitív. Az ománi vízumot a reptéren ütik be, nagyon szigorú pillantások kíséretében. Budapesten az ember morgolódik, ha sor áll az útlevél-ellenőrzésnél, itt rosszallásra gondolni sem mertem. Az ellenőrzőpult túloldalán egy egyenruhás, valamint egy helyi viseletbe öltözött úriember ül, akiknek pillantása nem hagy kétséget afelől, hogy komolyan veszik munkájukat.
Az európai utazó ebben a furcsa világban szinte várja a meghökkentő, megdöbbentő, megbotránkoztató eseményeket, azok azonban elmaradnak. Jogosan csodálkozik viszont az ország természeti kincseinek gazdagságán, meg azon, hogy ez még jószerivel nincs is kiaknázva. Az egymástól meglehetősen távol fekvő, de jól megőrzött kulturális és történelmi emlékeket, természeti látnivalókat első osztályú utakkal kötötték össze, közbe-közbe szúrva egy-egy igazi luxusszállót, hozzátartozó privát tengerparttal. S míg a turista eljut egyik helyről a másikra, úgy érzi, mintha a holdon járna. A hegyek szinte elnyelik az utakat, és monotonitása ellenére hihetetlen nyugalmas érzés órákon át bérautózni a kopár hegyekben.
Néhány páratlan élmény villanásszerűen: egy reggeli teknőcles a tengerparton, majd több évtizede elnéptelenedett városok, ott felejtett edényekkel az asztalon, beporosodva, mint a Csipkerózsikában, egyetlen működő intézménnyel, egy egyszemélyes varrodával, amely a kiírás szerint továbbra is vállal „Bedolgozást”.
A látnivalók után egy meglehetősen személyes élmény – a nőiesség próbája az arab világban. Egy európai nő – minden előtanulmány ellenére – talán a lányokkal, asszonyokkal való bánásmódot szokja meg a legnehezebben errefelé. Valóban igaz, hogy a helybeliek (férfiak, nők egyaránt) csak végszükség esetén szólnak a nőnemű utazóhoz. Ha van választási lehetőségük, akkor gondolkodás nélkül mindig a férfihez beszélnek.
Ehhez nem kellett a közértbe mennem, az idegenvezetőnk is jó példa volt erre. Az információk háromnegyedéről mindig lemaradtam, és hiába próbáltam hangot adni felháborodásomnak és aktivizálni magam a városnézésben, nem sok sikerrel jártam. Mindezek ellenére, vagy éppen ezért, lenyűgöztek és kíváncsivá is tettek az arab nők. Meg akartam tudni, mi erről az egész elfátyolozásról az ő véleményük. Végül is a kíváncsiságom legyőzte az óvatosságomat, és megszólítottam egy fiatal hölgyet, akivel kölcsönösen méregettük egymást a piac közepén. Ám a kísérlet kudarcba fulladt. Egy elnéző mosoly, majd: „az életem így tökéletes” volt a válasz. Hát, röviden ez történt röpke négy nap alatt Omán fővárosában, Muscatban. A visszaút sem volt eseménytelen: a tömött gépen, a pilótafülkében helyet szorítva nyerhettünk még teljesebb bepillantást az arab világ és a keleti légi közlekedés kuliszszái mögé.