A levélben Molnár Gabriella, a MUISZ elnöke felhívja a figyelmet rá, hogy a szövetség sokszor tett már bejelentést fekete vállalkozásokról az Engedélyezési Hivatal, valamit a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság felé, de minden esetben kiderült, hogy a nevezett hivataloknak nem tartozik tevékenységi körébe a fekete kereskedelem kiszűrése, csupán a szabályosan működő vállalkozások ellenőrzése. A MUISZ álláspontja szerint tehát feltétlenül szükséges volna az ellenőrzési jogkör kiterjesztése ezen hivatalok részére az engedély nélkül működő cégek vonatkozásában is, amelyhez jogszabálymódosítás lenne szükséges.
Az elnök olyan problémákra is rámutat levelében, mint az iskolák által szervezett sítáborok, városlátogatások, nyelvtanfolyamok, amikor a tanárok számlaadási kötelezettség és utazási iroda bekapcsolása nélkül végzik a veszélytelennek sem mondható utazásszervezést. Felhívja a figyelmet a buszvállalkozások, idegenvezetők által végzett jogosulatlan utazásszervezés, illetve azokra az esetekre, amikor külföldi utazásszervezők magyarországi bankszámlaszámmal, telefonszámmal, levelezési címmel, itteni autóbusz indulással toboroznak utasokat. A feketén működő vállalkozások felderítése nem nehéz feladat, mindössze azokat a hirdetéseket kell figyelni, amelyek az iroda nevének feltüntetése nélkül jelennek meg, illetve azokat a weboldalakat, ahol valamely más tevékenységre bejegyzett cég végez mellékesen utazásszervezést is.
A MUISZ az Idegenvezetők Szövetségével karöltve a „fekete idegenvezetés” ellen is többször tett már bejelentést. Molnár Gabriella levelében javasolja, hogy az Európai Uniós irányelveknek megfelelően Magyarországon is szigorúan csak olyan személy végezhessen idegenvezetői tevékenységet, aki előzetesen a megfelelő hivatalnak (pl. Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal) benyújtotta érvényes jogosítványát.
A MUISZ nem tartja megfelelőnek azt a gyakorlatot, hogy amennyiben egy utazási irodát valamely vétség miatt a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal megbírságol, a döntés ellen másodfokon is csak az adott hivatalon belül van fellebbezési lehetőség. Megfelelőbb lenne a másodfok áthelyezése valamely más minisztérium, intézmény keretei közé, javasolja a MUISZ.