„A »jó palócokat és tót atyafiakat« a XIX. században Mikszáth Kálmán emelte be az irodalmi köztudatba. Ma a palócság egyedi, különleges értékei turisztikailag is komoly vonzerőt jelentenek. A térség kultúrája igen változatos: szinte minden településen sajátos egyedi viseletek, szokások, hagyományok élnek a mai napig.” (Részlet a Palóc út c. kiadványból.)
Felélesztett történelem
Minden iskolásnak tudnia kellene, hogy az Ipoly-parti Szécsényben tartották 1705-ben azt az országgyűlést, amelyen vezérlő fejedelemmé választották II. Rákóczi Ferencet, és kimondták Erdély unióját az anyaországgal. Várából csak kevés maradt meg, 1690 után köveit beépítették a Forgách-kastély falaiba. A barokk kastély ma Szécsény leglátványosabb épülete, kiemelt műemlék. Parkja természetvédelmi terület. A kastélyban ma a régész és természettudós Kubinyi Ferenc nevét viselő múzeum működik. A 2005-ös teljes felújítás után a település és a térség múltját bemutató új kiállításokkal várja látogatóit. A kisváros az utóbbi években nyert pályázatokkal visszaállítani törekszik történelmi építészetét és hangulatát. A belvárost behálózzák a díszburkolatú sétálóutcák, melyeken körbejárva Szécsény majdnem minden műemléke és turisztikai látnivalója (a kastély, a várkert, a bástyák, a várfalak, a templom, és egykori várkapu bejáratánál a gyógyszertár és a Szentháromság- szobor) megtekinthető.
Kozárdnak minden sikerül
Az erdők, dombok között megbúvó pici, honfoglaláskori település látványos fejlődésen ment keresztül az utóbbi években. A környéken gyümölcsöst és mangalicatelepet fenntartó Agroservice Kft. országos és nemzetközi mozgástere segítségül és például szolgált a falu vezetőségének is. 2002 óta minden évben sikeresen pályáztak. A falusi turizmusba bekapcsolódva több mint 50 férőhellyel rendelkezik ma már a falu. Elkészült a Vadvirág étterem és panzió is. A tavaszi Almavirág Fesztivál, a nyári Kozárdi Művészeti Napok és az Őszi Magyar Ízek Fesztivál országos hírűvé nőtte ki magát. A falu büszkesége az új kápolna és faluház együttese, amelynek tetőteraszáról a Kelet-Cserhát Tájvédelmi Körzet teljes panorámájában gyönyörködhetünk.
Hollókő, szakácskával
A világörökséghez tartozó faluban minden „együtt van”: elbűvölő táj a várrommal, a virágdíszes, kontyos házak, a színes népművészet ezernyi megnyilvánulása. A helyi Tourinform-iroda munkatársa magától értetődő természetességgel palóc népviseletben, hímzett ingben, „szakácskával”, vagyis a nadrág fölé kötött kötényben és a nagyapjától örökölt csizmában fogad minket. A kemencében sütött finomság és a köszöntő pálinka mellé ezernyi részletet mesél a palóc szokásokról. Az ő dolga, hogy a rövid séta során bemutassa az apró templomot, a palóc népviselet szinte falunként eltérő változatait viselő babákat a múzeumban. A Szövőházban pedig akár be is ülhetünk a szövőszékbe, kipróbálni az ősi mesterség fortélyait. Mindezt egész nyáron, vasárnaponként, garantált programként kínálják. Hollókőre szinte minden hónapban érdemes csoportokat küldeni, hiszen húsvéttól az októberi szüretig sűrűn követik egymást a garantált rendezvények.
Mesterművek és információk
A Kézművesház – Tourinform-iroda Szécsényben, a történelmi belvárosban kapott helyet. A. 2005-ben restaurált épület földszintjén található a Tourinformiroda és a palócföldi népi iparművészek termékeinek bemutatója. A Mesterségek Házába érkezők nemcsak megcsodálhatják a mesteremberek munkáit, de meg is vásárolhatják azokat. Az emeleten egy 50 főt befogadó konferenciatermet rendeztek be. Havi rendszerességgel kiállításokat is rendeznek. A szécsényi Tourinform a vidék népművészeti mesterei mellett a falusi turizmus szolgáltatóit is összefogja.
'