A tárlat szervesen kapcsolódik a 2011 novemberében megnyitott, Magyarország dinoszauruszait bemutató kiállításhoz – mondta Bajzáth Judit. A főigazgató-helyettes emlékeztetett arra, hogy az egyedülálló, hazai dinókat bemutató, „Eltűnt világok” című kiállítás csontváz- és testrekonstrukciói, eredeti maradványai mellett a múzeum kertjében felállított életnagyságú dinoszaurusz-szobrok között is sétálhatnak a látogatók.
A nemzetközi vándorkiállításon teljes csontvázak másolatai, dinófészek, megkövesedett dinoszaurusz tojások és játékos bemutatók várják a dinórajongókat.
A 16 dinoszaurusz csontváz mellett a tudományos magyarázatokat interaktív elemek adják át a látogatóknak, így a kisebb korosztály is megismerheti Patagónia ősi világát – hangsúlyozta a főigazgató-helyettes.
Az argentin Patagónia az „Ígéret földje” a paleontológusoknak, az őslénytankutatóknak, hiszen az itt talált dinómaradványok a világon talált fajok 10 %-át teszik ki – avatott be a részletekbe Főzy István paleontológus, a kiállítás szakértője, aki azt is elárulta, hogy a kiállításon tudományosan hiteles másolatokat mutatnak be, hiszen az eredeti csontok többsége nincs kiállítható és szállítható állapotban. Mivel Észak-Patagóniában ezernyi dinótojással teli területet tártak fel az elmúlt években, ezért a kiállításon ezek közül is látható néhány rekonstrukciója – többek között az „egérgyík”-nak nevezett a piciny dinoszaurusz fészke, amely a legősibb, amit mostanáig találtak.
Az eseményen részt vett Budai Péter tanár, aki társával, Zsebe Józseffel együtt négy napon át hajtogatta azt a papírdinoszauruszt, ami a kiállítás egyik igazi különlegessége. A mintegy 9 m hosszú és 3 m magas origami T-rex az eredeti állatnak kb. a fele.
Forrás: TurizmusOnline