Az október 30. és november 2. között megrendezett turisztikai kiállítás Délkelet-Európa legjelentősebb szakmai rendezvényévé nőtte ki magát az elmúlt évtizedekben. Az esemény fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a görög állami és közszféra a legmagasabb szinten képviseltette magát. Görögországban a gazdaság egyik legfontosabb húzóereje a turizmus. A görög turizmus az idén még nem érezte meg a globális gazdasági válság negatív hatásait, az új küldőpiacok növekvő tendenciát mutattak. Idén a főszezon végesztével 8,5 százalékkal nőttek a turisztikai bevételek az elmúlt év hasonló időszakához képest. 2009-ben a görög szakemberek új piacok irányába nyitnak, elsősorban Oroszország, Ukrajna, India, Dél-Afrika és Latin- Amerika felé. Arisz Szpiliotopulosz, Görögország turisztikai minisztere megnyitóbeszédében hangsúlyozta a turizmus, mint a görög gazdaság élénkítő erejének létfontosságát. Kifejtette: Görögországnak a turizmus nem egyszerűen megélhetési forrás, hanem hasznos, érdekes kihívás, mely újabb lehetőségeket nyithat az országnak. Újabb lehetőségeket a jövőbeli boldogulás, a szociális kohézió és kiegyensúlyozott fejlődés felé. Elsődleges és legfontosabb cél ma Görögországban a turisztikai szezon kibővítése, hogy ne csak a tengerpartokat keressék a turisták, ki kell bővíteni a szezont városlátogatásokkal, nyitni kell az aktív turizmus felé. Olyan, ökológiailag megalapozott fejlesztéseket támogatnak, melyek nem károsítják a természetet. Fejleszteni szeretnék az internetes foglalási rendszereket, további beruházásokra van szükség az infrastruktúra és a szolgáltatások minőségének javítása terén – mondta a miniszter. Görögország földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően csodálatos tengerparttal rendelkezik, szigetei valóságos ékkövek a Jón- és Égei-tenger kékségében. Történelmi múltja, építészeti emlékei gazdagítják világörökségünket. A helyi lakosok vendégszeretete, hagyományaik ápolása folyamatosan vonzza a külföldi és belföldi turistákat egyaránt. A miniszter szerint a görög turisták számára otthon kell megteremteni a minden igényt kielégítő turizmust.
A vásár első két napján a szakma kapott tájékoztatást a görög turisztikai fejlesztésekről, az utolsó két napon a nagyközönség került reflektorfénybe. A felnőttek 4, a diákok 2 euróért látogathatták a kiállítást. A jegy mellé minden fizető vendég kapott egy utazási kalauzt Görögország szárazföldi és szigeteinek ajánlataival DVD-n. Számos vetélkedővel, nyereménylehetőségekkel csábították a nagyközönséget, hogy ezzel is népszerűsítsék a hazai turizmust. Az Olympic Airlines belföldi és nemzetközi járataira jelentős kedvezményt hirdetett. Az internetes foglalások népszerűsítésére napi nyereményjátékokat szerveztek, ahol repülőjegyet sorsoltak ki európai desztinációkra.
Európa egyik legrégibb városa
Theszaloníki Európa egyik legrégebbi városa, Kr. e. 315-ben alapította Kasszandrosz, Makedónia királya, 25 falut csatolva hozzá. Felesége – aki Nagy Sándor testvére volt – a Thesszaloniké nevet viselte, innen a város elnevezése. Theszaloníki ma egymillió lakosú meghatározó kereskedelmi kikötőváros, az óvárosban műemlékek, építészeti maradványok tanúskodnak a római és bizánci időkről. Ilyen például a Rotunda, amit 306-ban építettek a római uralkodó, Galerius mauzóleumaként. Nem messze tőle láthatjuk Galerius császár diadalívét, melyet a perzsák felett aratott győzelem tiszteletére emeltetett 303- ban. A tengerparton áll a Fehér Torony, a város jelképe, amely egykor a középkori város határát jelölte. Pár hónapja nyílt meg itt a toronymúzeum, mely átfogó képet fest a város történetéről, modern audiovizuális és interaktív elemeket felhasználva teszi látványossá az ismereteket. A Fehér Toronytól a tengerparton továbbsétálva láthatjuk Nagy Sándor lovas szobrát. Lenyűgöző az Archeológiai Múzeum kőkori, archaikus és római kori gyűjteménye. Mégis inkább a bizánci időkről nevezetes igazán Theszaloníki – mindenképpen meg kell látogatni e kor képzőművészeti emlékeit, templomait. A Bizánci Múzeum a legpompásabb ilyen jellegű művészeti kollekció egész Görögországban. Városnéző sétánk során nem szabad kihagyni a Szent Dimitrosz-bazilikát, melynek belseje csodálatos látványt nyújt. A 480 éves török uralom 1912 novemberében, a várost védő Szent Demeter napján ért véget.