November 8-án pénteken 18 órakor rendezi a Budapest Poster Gallery első aukcióját az ECE City Centerben. Az árverés anyaga megtekinthető az aukciós kiállításon, a Budapest Poster Galleryben, a Falk Miksa utcában hétköznap 14-18 óráig, hétvégén 10-12 óráig. Az eseményhez egy poster-parti is kapcsolódik.
A gyűjteményből kiemelkedik a kultikus irodalmi lap, a Nyugat plakátja, amelyet a korszak legfontosabb plakátgrafikusa, Biró Mihály tervezett. A kalapácsos embert ábrázoló Népszava plakát és más politikai hirdetései révén világhírűvé vált Biró a tízes években kereskedelmi cégek számára tervezett szecessziós plakátokat, ezek közül is kiemelkedik a Nyugat plakátja. A plakát tükrözi a folyóirat irodalmi programját: leszámolást a provincializmussal és kispolgári ízléssel: az Új Ember egy új Nap felé tör, egy tiszta, elementáris fényforráshoz, a fejlett és felvilágosult Nyugatra. Monumentális kép, a folyóirat jelentőségéhez illő plakát.
Az 1900-as évek elején a szecesszióval lépett első virágkorába a magyar plakátművészet. Ezt a korszakot képviseli az aukción a szolnoki művésztelep festője, Fényes Adolf 1906-os plakátja, amely a szlavóniai fürdőhelyet, Lipiket hirdeti. A szecesszióhoz hasonló fénykor kezdődött a magyar grafikában az 1920-as évek közepén, amikor Berény Róbert és Bortnyik Sándor meghonosította a Bauhaus-inspirálta konstruktivista reklámgrafikát. A korszak műveit kis méretben, villamosplakátként árverezik el, köztük helyet kap a kevésbé ismert Irsai István néhány műve is.
A Tanácsköztársaság 133 napja a politikai plakátműfaj rövid virágzása volt. Ebből a körből Kónya Sándor „Te, sötétben bujkáló, rémhírterjesztő ellenforradalmár, reszkess!” feliratú plakátja szerepel az aukción. Ez volt az első magyar plakát, amely közvetlenül szólította meg a nézőt, méghozzá különösen szuggesztív és fenyegető módon.
Egy újabb plakát-virágkor köszöntött be az 1960-as években. Ekkortól már újra lehetett szabadon, ötletes plakátokat tervezni. Festett, csorgatott, papírkivágásokból ragasztott, vagy fotómontázzsal készült kompozíciókból születtek a korszak plakátjai, melyek közé betört a pop art, az op art, továbbá hatott a minimalizmus, vagy épp a konstruktivizmust értékelték újra. Az árverés egyik szekciójában a korszak fontos festőinek filmplakátjai szerepelnek: Bálint Endre, Csernus Tibor és Lakner László művei, de több 1960-as, ’70-es években készült retróplakát is szerepel majd az árverésen, közte a Videoton TV-t, a Corvin áruház, a Szövetkezeti bolt és a Hungarocamion hirdetései. Külföldi filmek plakátja is árverésre kerülnek, így a Nagyítás, az Annie Hall, a Van aki forrón szereti vagy épp az Alien, illetve a Bud Spencer és Terrence Hill filmek plakátjai.
Forrás: Kreatív Online