Az északnyugat-törökországi Canakkale tartományban fekvő antik város feltárása mintegy 150 évvel ezelőtt kezdődött meg. A Canakkale Onsekiz Mart Egyetem (COMU) munkatársaként dolgozó Rüstem Aslan elmondta, hogy az elmúlt tizenöt év a romváros saját múzeumáról szőtt álmokról szólt. "Az intézmény munkálatai most hamarosan megkezdődnek" - közölte.
Az elmúlt másfél évszázadban öt különböző régészcsapat dolgozott a híres romváros feltárásán, és a szakemberek szerint további két-háromszáz évre lesz szükség a munkálatok teljes befejezéséig. "Trójában találták meg a Homérosz eposzára vonatkozó első régészeti leleteket. Mindez pedig azt jelenti, hogy nem egy képzeletbeli ősi városról van szó, hanem a régészet kincsestáráról" - idézte Aslant a Hürriyet Daily News című angol nyelvű török lap online kiadása.
1996-ban a területet nemzeti parknak nyilvánították, két évvel később pedig felkerült az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi listájára. "Ez a terület rendkívüli jelentőséggel bír, és nagymértékben hozzá fog járulni Canakkale, valamint Törökország nyugati fele turistaforgalmához" - fogalmazott Aslan.
Egy közelmúltban megjelent könyv, amely a romvárosban folytatott ásatások korábbi vezetője, Manfred Osman Korfmann cikkeit gyűjti egybe, végigköveti Trója feltárásának történetét és az anatóliai kultúrához fűződő kapcsolatát.
Forrás: MTI