A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikáért és kommunikációért felelős helyettes államtitkárságának közleménye szerint a fejlesztésekre rakódó, de annak nem a szakmai érdemi megvalósítására fordított költségtételeket együttesen 12,5 százalékban maximalizálták, ellentétben a korábbi időszakkal, amikor azok elérhették a 35,5 százalékot is. A 2007–2013-as időszakban a közvetlen költségek mértéke fél százaléktól 12 százalékig mozgott, az új időszakban maximálisan 7 százalék lehet. Ezen belül a terület előkészítésére a korábbi 0–6 százalék helyett maximum 2 százalékot, a projekt előkészítésére, tervezésre a korábbi 0,5-6 százalék helyett legfeljebb 5 százalékot lehet az új időszakban elszámolni.
A közvetett költségek mértéke maximálisan 5,5 százalékot tehet ki a korábbi 6–23,5 százalék helyett. Például a projektmenedzsmentre 2–12 százalék helyett legfeljebb 2,5 százalékot, közbeszerzésre 1–1,5 százalék helyett egy százalékot, műszaki ellenőrzésre 2–7 százalék helyett egy százalékot, könyvvizsgálatra 0,5–1 százalék helyett maximum fél százalékot, tájékoztatásra a korábbi 0,5–2 százalék helyett fél százalékot lehet fordítani.
A költségek csökkentését is szolgálja, hogy a jövőben csak elektronikus formában lehet pályázni, és a megújuló elektronikus felületen a teljes pályázati életcikluson keresztül követni lehet majd az ügyintézési folyamatot.
Csökken a pályázathoz beadandó dokumentumok száma, például az adóhatósági, cégnyilvántartási, illetve földhivatali papírokat az intézményrendszer szerzi be. Egyszerűbb lesz a változások bejelentése is, a jövőben elegendő lesz egyetlen változást bejelentő űrlapot kitölteni, és majd az intézményrendszer dönti el, hogy azt változásbejelentésként vagy a támogatási szerződés módosításaként kell-e értelmezni.
Továbbra is marad a korábbi pályázati eljárás, de a közszférában a pályáztatás helyett kijelölés alapján lesz a forráskihelyezés. A területi programok, illetve a közösségvezérelt helyi fejlesztések esetében a helyi szereplőknek lehetőségük lesz a kiírásban, illetve a döntésben részt venni, a 300 millió forint alatti beruházásoknál pedig egyszerűsített eljárást vezetnek be.
Január elsejétől a vállalkozások közteherviselését figyelembe veszik a biztosítéknyújtási kötelezettségüknél, az előlegnyújtásnál pedig a projekt sajátosságaira is figyelnek, és ehhez kapcsolják a kifizetés ütemezését. Ha valaki a vállalt ütemezés szerint végzi a beruházását, annál a fenntartási kötelezettség ideje alatt a garancia mértéke jelentősen csökken. Változik a támogatás kifizetésének és az önerő igazolásának szabályozása is, a jövőben a támogatás szinte teljes összegét kifizetik, és csak az utolsó tíz százalék lehívásához kell igazolni az önerő rendelkezésre állását.
A „jó pályázókat” honorálják, a „rosszakat” szankcionálják: azok, akik a 2007–2013-as időszakban nem fejezték be a projektjüket a vállalt határidőben és módon, azok a 2014- től induló időszakban addig nem juthatnak támogatáshoz, amíg be nem fejezték az előzőt. Fontos, hogy a pályázati felhívás megjelenése és a benyújtási időtartam kezdete között legalább harminc napnak el kell telnie.