A Herendi Porcelánmanufaktúra által üzemeltett Apicius étterem és kávéházban hagyományteremtő céllal került megrendezésre 2000. november 8-án az első Veszprém megyei sommelier verseny.
A Soma Pincészet közreműködésével megszervezett vetélkedőn a megye legismertebb éttermeiből pályázó szakemberek vettek részt. A versenyzők szigorú zsűri előtt adtak számot szőlészeti, borászati és borkínánálási, elméleti és gyakorlati szakismereteikről. A tesztkérdések megválaszolása a szakma alapos ismeretét feltételezte.
Ezek közül tájékoztatóul csak néhány témakört említünk:
- egy adott borvidék ismertetése - egy mai pincészet tevékenységének, borválasztékának ismertetése
- hagyományos és mai borkezelési eljárások, módszerek
- borászati, szőlészeti szó- és fogalommagyarázat (pl. mi a "kosbor", a "csobolyó", a "majomtej" a "meszely" és mit jelent az ászkolás?)
- egy szőlőfajta ismertetése
- bor ajánlása egy menühöz
A kitűnő italok között már szerepeltek az idei nedük is, amelyek főként a badacsonyi és villányi borvidékekről származtak.
A felszolgálásnál a zsűri tagjai, köztük Both Gábor, a Soma pince tulajdonosa, Papp Dániel, a Vylyan Pincészet vezetője és Somogyi Róbert a herendi marketing és értékesítési igazgató - mérlegelték például azt is, hogy a bort kínálókosárban vagy kézben vitték-e az asztalhoz a versenyzők, megtörölték-e a palack kiöntőnyílását, miként távolították el a dugót és mennyire volt szakszerű és elegáns a kínálás.
A nemes versenyben Steiner Pál a Víg Bacchus étterem felszolgálója kapta az első helyezést, ő nyerte el a verseny logójaként tisztelt arany dugóhúzót. A herendi Apicius étterem és kávéház két vendéglátós szakembere, Kovács Gábor teremfőnök és Makai Szabolcs felszolgáló pedig szintén dobogós - második, illetve harmadik - helyezést ért el.
A Herendi Porcelánmanufaktúra egy országos szintű sommelier verseny megszervezését is tervezi.