Móron és környékén évszázadok óta folyik szőlőművelés. Az első szőlővesszőket még a rómaiak hozták magukkal. Egy 1234-es okirat említést tesz a Vajalon folyó szőlőművelésről. A 15. században a tized alá eső termények között első helyre került a szőlő. A török uralom alatt a szőlőterületek szinte teljesen kipusztultak, a falu csaknem lakatlanná vált. Az új földesúr német telepeseket hívott a birtokára, a 17. század végétől a telepítés több hullámban zajlott.
A szájhagyomány szerint a Fekete-erdőből települt ide az első hét sváb család: az Ábele, az Eisele, a Hippele, a Négele, a Rimele, a Schindele és a Wundele család. E családok a Kecskehegy déli lábánál vájták a földbe kunyhóikat, ahová egy kutat is fúrtak. Azonban az egyetlen kút használata hamarosan vitát szült, ezért a falu bírája úgy döntött, ásson mindenki magának egy saját kutat. A családok egykori lakhelye még ma is viseli a Hétkúti-dűlő nevet.
Lovaspark huszonkilenc hektáron
A dűlőből a régi házak azóta eltűntek, a terület azonban a közelmúltban újra benépesült, igaz, most már nem sváb családokkal. A Vértes-hegység lábánál elterülő Hétkúti-dűlő ma már egy szállodának és egy 29 hektáron elterülő Lovasparknak ad otthont. A Lovaspark falán látható freskóra tekintve a vendégek itt elkalandozhatnak az 1700-as évekbe, és beleképzelhetik magukat elődeink korába. A festményen látható hét erecske egy fába torkollik, amely azt jelképezi, hogyan forrt össze az első ideérkező hét családból a móri sváb nemzetség. 2001 szeptemberében épült a lovaspark és a lovas vendéglő, ez utóbbi berendezésével és stílusával a régi paraszti élet elemeit igyekszik megjeleníteni.
A két létesítmény harmonikusan illeszkedik egymáshoz. A lovaspark nemzetközi szabványoknak megfelelő méretű fedett lovardával és 29 angol boxos istállóval várja a lovassport kedvelőit. Az épület mellett található külső gyakorlópályák kiválóan alkalmasak díjugrató, fogathajtó versenyek lebonyolítására. Aki pedig a tereplovaglás mellett dönt, kitűnő terepet talál errefelé, mert a Vértes és a Bakony hegyes-dombos, lankás tájai ragyogó lehetőséget adnak egy izgalmas kilovaglásra. A szőlődombok mellett a lovagló vendégek azt is láthatják, hogy a Móri Ezerjó hazájában járnak.
Vidékies elegancia
A komplexum 2004 augusztusában egy olyan, vidékies eleganciájú, kényelmes szállodával bővült, amely illeszkedik a különleges adottságú épületegyütteshez. A szállodában 31 szoba, 4 lakosztály, reggelizőterem, wellnessrészleg, poolbár található. A szobák az osztrák Voglauer gyár bútoraival vannak berendezve, amely a szobába lépve a modern elegancia érzését sugallja. Különlegességnek számít a nászutas szoba, amely osztrák népies stílusú parasztbútorral, baldachinos ággyal várja a mézeshetekre érkező vendégeket.
'