A tagállamok ugyanakkor – elkerülendő, hogy társadalombiztosítási rendszereik túl nagy nyomás alá kerüljenek – bizonyos esetekben előzetes engedélyhez köthetik a kiutazást. Így automatikusan nem számíthatna visszatérítésre az, akinek éjszakára is ott kellene maradnia a kórházban, vagy az, akinek kezeléséhez speciális és méregdrága orvosi eszközökre volna szükség, és kétséges az engedély megadása abban az esetben is, ha az ellátás biztonságával és minőségével kapcsolatban merülnének fel komoly kétségek. Előfordulhat ugyanakkor az is, hogy az otthoni kezelőorvos mondhatja ki a végső szót arról, hogy a páciensnek valóban szüksége van-e a külföldi kezelésre - közölte a BruxInfo.
S ha már biztonság és minőség: a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy – a választást megkönnyítendő – a páciensek úgynevezett kontaktpontokon keresztül elégséges információhoz jussanak. Emellett a tagállamok közötti együttműködést megerősítenék nem csak az e-egészségügy területén, hanem az európai referenciahálózat felfejlesztése révén is.
A Tanács döntött arról is, hogy a más tagállamban kiadott recepteket, feltéve, ha az adott termék megkapta a forgalomba hozatali engedélyt, másutt is kiválthassák. A miniszterek mindemellett fontosnak tartották leszögezni, hogy az orvosi termékek és eszközök internetes kereskedelme vagy a transzplantációra felajánlott szervekkel kapcsolatos ügyek nem tartoznak a majdani irányelv hatálya alá.
A Tanácsban nagy vita övezte azt a kérdést is, hogy mi legyen a külföldi nyugdíjasok kezelésével. Az elfogadott szöveg általános szabályként végül leszögezi, hogy az a tagállam, amely az előzetes engedély kiadására jogosult, téríti majd vissza a nyugdíjas külföldi gyógykezelésének költségeit. Amennyiben egy nyugdíjast az úgymond származási országában kezelnek, akkor ennek az államnak saját költségén kell biztosítania az illető egészségügyi ellátását.
Az Európai Parlament jelentéstevője, Françoise Grossetete (néppárti, francia) üdvözölte a Tanácsban megszületett politikai megállapodást. Úgy vélte: a tagállamoknak végeredményben egy olyan szöveget sikerült tető alá hozniuk, amely lehetővé teszi, hogy konkrét válaszokat adjanak azoknak a betegeknek, akik úgy döntenek, hogy külföldön kívánnak orvosi ellátásban részesülni.
A raportőr szerint az EP részéről még sok teendőjük van, tekintettel azokra a „törékeny kötelezettségvállalásokra”, melyeket egynémely tagállam tett. A Parlament első olvasatban még tavaly áprilisban szavazott a témában; a Tanács után a tervezet most visszakerül második olvasatra a képviselők elé.
Egy magyar beteg a jövőben akár Franciaországban vagy Észtországban is megoperáltathatja magát, igaz, a költségeiért egy fillérrel sem igényelhet vissza többet, mint amennyibe egy hasonló műtét odahaza kerülne.Az illetékes tagállami intézmények, minisztériumok ugyanis csak olyan mértékben térítik majd vissza a külföldi kezelés költségeit, amennyibe az otthon került volna. Feltéve, ha változtatás nélkül átmegy az az irányelv-tervezet, amelyet kedden fogadtak el a szakminiszterek.